Karadeniz’de balık sezonu bereketli bitiyor!! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Karadeniz’de balık sezonu bereketli bitiyor!!

Bu haber 14 Nisan 2019 - 11:38 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Sezonu açtıkları palamut avıyla yüzü gülen balıkçıların, bol miktarda  avladığı balık, tezgahları ve vatandaşın sofrasını şenlendirdi. Hamside ise palamut kadar olmasa da avcılık iyi geçti. Garp  bölgelerden Hopa’ya kadar hamsinin peşinden giden balıkçı tekneleri, vatan dışında  da hamsi avladı.

Balıkçılar, hamsinin ardından bol miktarda istavrit avı  gerçekleştirdi.

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, palamut avcılığı ile başlayan sezonun umumi  anlamda iyi geçtiğini söyledi.

“Vira bismillah” dedikleri andan itibaren 2,5 ay boyunca palamut  avlandığını belirten Arslan, sonrasında ise hamsi avcılığı yapıldığını kaydetti.

Sezonda palamut avcılığının daha da fazla olmasını beklediklerini  ancak tekrar de iyi palamut avlandığını anlatım eden Arslan, “Palamut beklentilerden  biraz daha erken kendini kaybetti ancak tekrar de buna karşın iyi palamut avcılığı  oldu. Sezonda bilhassa palamut balığı her kesimi mesut etti.” dedi.

Arslan, 1,5 ay gibi bir süre bilhassa Karadeniz’in garp bölgelerinde  hamsi avlandığını dile getirerek, “Bu devre içerisinde de hamsi avı iyi geçti  ancak uzun sürmedi. 3-4 ay hamsi avlanacak ki iyi bir devre geçirildi  diyebilelim. Ne kadar avlandı? İstatistiki verilere bakmak lazım, tezgahlar  kimseyi yanıltmasın.” diye konuştu.

Yeni yılla birlikte hamsinin Türkiye’den göç ettiğini anlatan Arslan,  şunları kaydetti:

“Peşinden de birçok teknemiz hamsi avlamak için Gürcistan ve Abhazya  bölgesine gitti ve hamsiyi oralarda avladılar. Yaklaşık iki ay hamsi avlandı ama  balıklar Türkiye’ye fazla Fazla gelmedi, genelde balık unu fabrikalarına  gönderildi. Tabii bunun bir sebebi de maliyetlerin yüksek olması.”

“Hamsi için tedbir alınmalı”

Arslan, hamsinin sürekliliği için tedbir alınması gerektiğini  vurgulayarak, “Ülkemiz için fazla mühim bir gıda kaynağı, denizdeki birçok balık  için de gıda kaynağı. Hamsi olmazsa denizdeki birçok balık için de tehlike.  Önümüzdeki yıl önlemler alınmazsa birkaç yıl sonra hamsi olacak mı? Olmayacak  mı? Bunun hesabını yaparız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu sezon güzel istavrit avı gerçekleştiğine işaret eden Arslan, “Gönül  isterdi ki şu anda istavrit avlanmasa, şu an avlananlar boy standartlarının  altında görünüyor. Günü kurtarmak yerine uzun vadeli düşünülse de istavrit avı  süreklilik gösterse.” dedi.

 Arslan, aka teknelerin çoğunun barınaklara demirlediğini kaydederek,  bu teknelerin ağların bakımlarını yaparak tekrar önümüzdeki sezonun  hazırlıklarına başlayacağını aktardı.

 Kıyı balıkçıları balık avına devam edecek

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir ise sezonun  genel olarak iyi geçtiğini belirterek, “Bu yıl ‘Balık tutamadım, nakit  kazanamadım’ diyen yoktur tahminimce. Bu sezon tayfaların da yüzü güldü,  balıkçıların da yüzü güldü, umumi vaziyet iyiydi.” diye konuştu.

Kıyı balıkçılarının bundan sonraki dönemde tezgahlara balık sağlamaya  devam edeceğini kaydeden Aydemir, “Nisan sonundan haziran ayına kadar barbunya  avlanacak, tekrar mezgit ve istavrit olacak. Mezgit biraz zayıf görünüyor ama iyi  olur inşallah. Ramazanda vatandaş istavrit veya mezgit tüketecek. Kıyı  balıkçıları vatandaşın sofrasını balıksız bırakmayacak.” ifadesini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN