Kanada’dan bomba açıklama “bir çok insan ölecek!” « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Kanada’dan bomba açıklama “bir çok insan ölecek!”

Bu haber 15 Şubat 2018 - 22:04 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Kanada başbakanı Justin Trudeau’nun Myanmar Özel Elçisi Bob Rae “Müslüman topluma karşı Myanmar’da insanlık suçu işleniyor, barış çabalarımızda başarıyı elde edemezsek bir çok insan ölecektir” diyerek Myanmar için barışın bir an önce gelmesi gerektiğini vurguladı.

Bangladeş ve Myanmar’da 2. değerlendirme turunu tamamlayan Rae, izlenimlerini yazılı olarak paylaştı.

Özel elçi Rae, “Müslüman topluma karşı Myanmar’da insanlık suçu işleniyor, barış çabalarımızda başarıyı elde edemezsek bir çok insan ölecektir” ifadelerini kullandı. Bangladeş ve Myanmar’da mülteci kamplarını ziyaret ederek üst düzey görevlilerle iletişime geçen Rae, “Geçen hafta gördüklerim, Myanmar’daki Rohingya nüfusunun karşılaştığı derin zorluklar ve insanlık suçları için sorumluların hesap verme ihtiyacını ve daha fazla iş birliği ve eylemin aciliyetini güçlendirdi.” ifadesi ile düşüncelerini dile getirdi.

Rae, Bangladeş’teki Cox’s Bazar’daki mülteci kamplarında yaşayan 100 bin insan için yaklaşmakta olan başka bir tehdidin (muson iklimi ile aralıksız yağış ve sert fırtınalar) altınıda çizdi.

Arakan eyaletinde yaptığı helikopter turu ile savaşın yıkımını tüm yönüyle farkeden Rae “Uluslararası toplum her yönüyle güçlü, ortak bir yaklaşım sağlamak için elinden gelen her şeyi yapmalıdır. Bangladeş’teki kamp koşulları, Myanmar’daki zor durum ve insanlığa karşı işlenen suçlardan sorumlu olanlarla başa çıkmamız lazım. Bu meydan okumada başarısız olursak, daha fazla hayat kaybedilecek.” diyerek uyarıda bulundu.