Anasayfa / Güncel / Kamelya Fidanı Yetiştiriciliği

Kamelya Fidanı Yetiştiriciliği

Latince ismi camellia japonica olan kamelya fidanı her dem yeşil kalabilen çalı formundaki bitkilerdendir. Yaz-kış yaprağını dökmeyen bu bitkinin üretimi tohum, çelik, daldırma ve aşı ile olur. Kapalı alan yerine açık alanda havadar, esintili, nemli, sıcak ve yarı güneşli ortamları sever. Minerallerce zenginleştirilmiş gübreli toprak tavsiye edilse de her türlü toprakta yetişebilir.

Fidan dikim aralığı fidan arası 5 metre ve sıra arası 5 metre olur. Saksı yetiştiriciliğine uygundur fakat 2-3 yılda bir saksı değiştirmeniz gerekebilir. Farklı türde yalınkat, yarı katmerli, katmerli, düzensiz katmerli, klasik ve şakayık çiçekli olanları vardır. Çiçekleri kokusuz olup sarı, pembe ve beyaz renkleri bulunur.

Çiçeklenme gösterebilmesi için ortamını nemli ister ve şubat ayı ile mayıs ayı arası çiçeklenme olur. Soğuklara karşı dayanıklı olup her türlü rakımda kolay yetişir. Bulunduğu yeri seven kamelya fidanı 3-4 metre gibi boylara çıkabilir. Suyu çok sever, özellikle çiçeklenme döneminde bol su ister. Toprak sürekli nemli kalacak şekilde sulama yapılır yalnız temmuzdan sonra sürgün gelişiminin daha iyi olması ve çiçek tomurcuğunun oluşumu için sulama sıklığı seyreltilebilir.

Kamelya fidanına kış aylarında azot ağırlıklı, çiçeklenme dönemlerinde ise fosfor, potasyum ağırlıklı gübreler verilmelidir. Budamaya elverişli olan fidanın budaması çiçeklenmenin bitip fidanın dinlenmeye geçtiği dönemde kurumaya yüz tutmuş ve fazla yayılmış dallarından yapılabilir.

 

 

Hakkında Tufan

Check Also

Yaz Tatili Ne Zaman? Karneler ne zaman alınacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 eğitim öğretim yılının son gününü belirledi. Öğrenciler karnelerini almak için sabırsızlanıyorlar. …

Bir cevap yazın