Kadri Gürsel denetimli serbestlik için cezaevine gönderildi « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Kadri Gürsel denetimli serbestlik için cezaevine gönderildi

Bu haber 29 Mayıs 2019 - 22:20 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, eski Cumhuriyet gazetesi  yönetici ve yazarlarının da arasında bulunduğu 18 sanığa verilen kararların  temyiz edildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 19 Şubat’ta  verdiği kararla, 18 sanık hakkında, mahalli mahkemece verilen hapis cezaları ile  beraat hükümlerini usul ve yasaya müsait buldu.

Bu kapsamda, “silahlı terör örgütüne aza olmamakla beraber yardım  etme” suçundan 2 sene 6 aylık hapis cezası onanan ve kendisine tebliğ edilen  Gürsel, İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek teslim oldu. Gürsel, infaz müdürülüğündeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından,  denetimli serbestlik hükümleriyle ilgili işlemlerinin başlatılması için cezaevine  gönderildi. Cezaevindeki bu işlemlerin bitmesinin bir, iki günü bulabileceği  öğrenildi.

Kadri Gürsel, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Hakkımdaki 2,5 yıllık  hükmün infazı için aldığım çağrıya uyarak bugün Başsavcılığa başvurdum. 11 aylık  tutukluluğum, 2,5 yılın hapisteki infaz süresini karşılamaktadır. İnfaz  gerekçesiyle yeniden hapsedilmem hukuka aykırıdır. Cumhuriyet davasında verilen  11 aylık süresini tutuklu geçirdiğim 2,5 yıllık hapsin infazı, kanun gereği  denetimli serbestlik yoluyla olmak zorundadır. Buna karşın hapse konulmam laf  konusudur.” ifadelerini kullandı.

Yerel mahkemenin kararı

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Nisan 2018’de açıkladığı  kararında, Twitter’daki “jeansbiri” hesabının sahibi Ahmet Kemal Aydoğdu’yu  “terör örgütüne aza olma” suçundan 10 yıl, “terör örgütüne aza olmamakla beraber  yardım etme” suçundan ise Akın Atalay’ı 7 sene 13 ay 15 gün, Mehmet Orhan Erinç’i  6 sene 3 ay, Mehmet Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Aydın Engin’i 7 sene altışar ay,  Hikmet Aslan Çetinkaya’yı da 6 sene 3 ay hapisle cezalandırmıştı.

Aynı suçtan, sanıklar Bülent Utku’nun 4 sene 6 ay, Yusuf Emre İper’in 3  yıl 1 ay 15 gün, Kadri Gürsel’in 2 sene 6 ay, Güray Tekin Öz, Hacı Musa Kart,  Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör ile Önder Çelik’in de 3 sene dokuzar ay  hapis cezasına çarptırılmasına hükmeden heyet,  sanıklar Bülent Yener, Günseli  Özaltay ve Turhan Günay’ın bütün suçlardan beraatini, firari olan gazetenin eski  genel yayın yönetmeni Can Dündar ile İlhan Tanır’ın ise dosyalarının ayrılmasını  karara bağlamıştı.

TAHLİYE KARARI

Eski Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının  yargılandığı davada aldığı 2 sene 6 ay hapis cezası onanan gazeteci Kadri  Gürsel’in, denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilmesine karar verildi. 

Eski Cumhuriyet gazetesi yönetici ve yazarlarının yargılandığı davada  “silahlı terör örgütüne aza olmamakla beraber yardım etme” suçundan  çarptırıldığı 2 sene 6 ay hapis cezası onanan gazeteci Gürsel, kalan cezasını  denetimli serbestlik tedbiri altında geçirme talebiyle Metris 1 No’lu T Tipi  Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na başvurdu.

Bu başvuruyu inceleyen Bakırköy İnfaz Hakimliği, Gürsel’in talebinin  kabulüne karar verdi.

Hakimlik, Gürsel’in bir diğer suçtan tutukluluğu veya hükümlülüğü  bulunmuyorsa tahliye edilmesine hükmetti.

Gürsel’in koşullu salıverilme tarihi olan 15 Mayıs 2020’ye kadar olan  kısmını, “kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılması, bir ev veya  bölgede kontrol ve gözetim altında bulundurulması, belirlenen yer veya bölgelere  gitmemesi, belirlenen programlara katılması” yükümlülüklerinden bir veya ani  fazlasına tabi tutulmasına karar verildi.

Kadri Gürsel, işlemlerin ardından ceza infaz kurumundan tahliye  edilecek.

Gazeteci Kadri Gürsel, hakkında kararın onanmasının ardından İstanbul  Adalet Sarayı’na gelerek teslim olmuştu. Gürsel, infaz müdürlüğündeki işlemlerin  ardından denetimli serbestlik hükümleriyle ilgili talebinin değerlendirilmesi  amacıyla Metris Ceza İnfaz Kurumu’na gönderilmişti.