İstanbul seçimlerine itiraz! AK Parti’den YSK açıklaması!! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

İstanbul seçimlerine itiraz! AK Parti’den YSK açıklaması!!

Bu haber 01 Mayıs 2019 - 14:28 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Recep Özel, YSK önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İstanbul  seçim sonuçlarına yapılan itiraz süreci hakkında bilgi verdi.

YSK’nin 23 Nisan’da verdiği ara kararla AK Parti’nin itirazlarında  geçen 41 bin 132 seçmen ile memur olmayan sandık kurulu reis ve üyelerinin  araştırılmasına karar vererek, ilçe seçim kurullarına bu araştırmayı yapması için  5 gün süre tanıdığını hatırlatan Özel, ilk verilen bu ara karar gereği, ilçe  seçim kuruluna verilen sürenin bugün saat 17.00’de biteceğini kaydetti.

Özel, MHP’nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin  olağanüstü itirazlarıyla ilgili de 24 Nisan’da ara karar kurulduğunu, bunun için  de Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurullarına 5 günlük süre verildiğini anımsatarak,  bu ikinci karar gereği verilen sürenin de yarın saat 17.00’de biteceğini  bildirdi.

“YSK, CEVAPLARIN TAMAMINI BEKLEMEK DURUMUNDA”

Recep Özel, ancak bazı ilçe seçim kurullarında araştırmaların  bitmediği yönünde bilgi geldiğini anlatım etti.

YSK’nin ilçe seçim kurullarına verdiği 5’şer günlük sürenin kati  olmadığını söyleyen Özel bu sürenin, araştırmaların kısa zamanda yapılması  amacıyla konulduğunu dile getirdi. Özel, şöyle devam etti:

“YSK, istikbal cevapların tamamını beklemek durumunda olacak. Bizim  talebimiz, ilçe seçim kurullarının bir an evvel bu araştırmaları yapıp, buraya  göndermesi. Sürenin bitmiş olması, araştırma sonuçlarının gelmesinin  beklenmeyeceği anlamına gelmez. İstanbul’daki 39 ilçe seçim kurulundan tüm ara  kararların gereğinin yerine getirilmesi beklenecek. Geldikten sonra, dosyanın  kapağı açılır, içindeki bilgiler, belgelerle ilgili bizim de incelememiz olacak,  Kurul üyelerinin incelemesi olacak. Tekrar müzakere olacak ve nihayetinde karar  verilecek.”

Bir soru üzerine Recep Özel, sürecin ne vakit tamamlanacağına ilişkin  bir öngörülerinin bulunmadığını belirterek, “İlçe seçim kurullarından istikbal  cevaplara bağlı. YSK’nin gündemine ve kurul üyelerimizin müzakeresine bağlı. Onu  bir takvimle sınırlamak, bir takvime hapsetmek, pek doğru değil.” diye konuştu.

İTİRAZ DİLEKÇELERİ

AK Parti’nin olağanüstü itiraz dilekçesinde oy sayım ve döküm  cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, yitik oy pusulalarının  bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda  usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti.

AK Parti, yekün 41 bin 132 benlik kısıtlı, zihinsel engelli, hükümlü  listesi ile seçmen listesinde yer saha ölülerin yerine oy kullanılıp  kullanılmadığının araştırılmasını istemişti. Ek dilekçe ile 5 bin 315 kısıtlı  seçmenin daha araştırılması talep edilmişti. Başvuruda, bu nedenlerle İstanbul’da  büyükşehir seçiminin iptali ve yenilenmesi istenmişti.

AK Parti’nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı  ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ye  başvurmuştu.

Başvuru dilekçesinde, bazı kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı iddia  edilmiş, yekün 970 kişinin Maltepe İlçe Seçim Kurulunca kaymakamlık tarafından  gönderilen liste dışından görevlendirildiği, Maltepe Belediyesinin bağımlı ve  taraflı çalışanlarının sandık kurulu reis ve üyesi yapıldığı öne sürülmüştü.