İSG başvuruları alınmaya devam ediyor! İSG başvurusu nasıl yapılır? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

İSG başvuruları alınmaya devam ediyor! İSG başvurusu nasıl yapılır?

Bu haber 08 Nisan 2019 - 13:29 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

İSG başvuruları alınmaya devam ediyor. 4 Nisan’da ÖSYM tarafından alınmaya başlanan başvurular 11 Nisan’da sona erecek. Adaylar müracaat işlemlerini elektronik ortam veya ÖSYM büroları aracılığı ile gerçekleştirebilecek. Binlerce adayı yakından ilgilendiren İSG başvuruları için adaylar 240 Türk Lirası müracaat ücreti ödeyecek.

İSG BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava müracaat yapacak adaylar, ÖSYM’nin internet adresinden edinecekleri Namzet Müracaat Formunu (Sınava müracaat tarihlerinde yayımlanacaktır.) doldurmuş olarak ÖSYM Müracaat Merkezlerine şahsen başvuracaklar veya ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel müracaat yapacaklardır. ÖSYM Müracaat Merkezlerinden müracaat yapacak adayların başvurularını yaparken, doldurulmuş Namzet Müracaat Formu ile beraber nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarının aslını (Pembe/Mavi Kart, KKTC Kimlik Kartı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen “Geçici Kimlik Belgesi” de geçerlidir.) yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Başvuru merkezi görevlisi tarafından adayın Namzet Müracaat Formundaki bilgileri ile beraber web kamerayla alınacak fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır (ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adayların fotoğraflarının çekilmesi sistem tarafından engellenmektedir.). Fotoğraf, adayın fiziksel olarak tanınmasını sağlayacak nitelikte olmalıdır. Müracaat merkezi görevlisi adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı Namzet Müracaat Kayıt Bilgileri formunu denetim etmesi için adaya verecektir. Bu aşamadan sonra kişisel bilgilerin doğruluğundan namzet mesul olacaktır. Namzet belgeyi denetim edecek ve bilgiler doğru ise imzalayıp görevliye onaylaması için art verecektir. Belge üzerindeki tasdik kodu sisteme girildikten ve imtihan ücreti yatırıldıktan sonra müracaat tamamlanacaktır. Tasdik kodu girilmeyen ve imtihan ücreti yatırılmayan başvurular tamamlanmayacağı için geçersizdir ve mesuliyet adaya aittir. Bir müracaat merkezinden müracaat yapan adaylar, müracaat merkezine 10,00 TL Müracaat Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.