İş Kıyafetlerinin Özellikleri Nelerdir? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

İş Kıyafetlerinin Özellikleri Nelerdir?

Bu haber 12 Şubat 2018 - 20:09 'de eklendi ve 57 kez görüntülendi.

 

İş güvenlik kıyafetleri iş kazalarının neden olduğu olumsuz sonuçları minimuma indirmektedir. İş çalışma koşullarının güvenliğinin sağlanması kadar öenmli olan iş kıyafetlerinin seçimi, işverenin karşılaması gereken güvenlik önemleri arasında yer alır. Özel olarak tasarlanan bu kıyafetlerde işçinin can sağlığı ve güvenliği birinci plandadır. Çalışma saatlerinde işçinin can güvenliğini sağlamakla yükümlü olan işverenler, iş kıyafetlerini de temin etmektedirler. özellikle zor koşullar altında çalışan işçiler, farklı tehlikeler ile karşı karşıya gelmektedirler. Çalışma şartları hesaba katılarak özel olarak düzenlenen iş kıyafetleri sayesinde, iş kazalarının sonuçları en aza indirilerek işçinin can güvenliğini sağlanır.

İş kıyafetleri çalışma alanında göre farklı özelliklerde olmalıdır. Genel olarak ise;

  • İş güvenliğine uygun olmalı,
  • Hijyenik olmalı
  • İş alanına göre özel tasarlanmalı
  • İşçinin rahat etmesini sağlamalı gibi

Özellikleri bulunur.

İş kıyafetlerinde dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise, mevsim özellikleri ve renk seçimidir. Özellikle dış mekanda çalışan işçiler için farklı hava koşullarına uygun  kaliteli ve dayanıklı kıyafetler seçilmelidir. Bu kıyafetler, soğuğa ve sıcağa karşı işçiyi koruyan, mevsim özelliklerine uygun kıyafetler olmalıdır. Renk tercihlerinde ise genell olarak fosforlu renkler tercih edilmelidir. Özellikle gece çalışan işçiler,araçlar tarafından fark edilmedikleri için trafik kazaları meydana gelmektedir. Trafik polisi, çevre bakım ve onarım personeli gibi, karayollarında çalışan kişilerin, uzaktan dahi görünmesini sağlayan fosforlu kıyafetler birçok kazanın önüne geçmektedir.

Özel tasarım bu işçi kıyafetleri;

  • Montlar
  • Tulum
  • Önlük
  • Pantolon
  • Yelek gibi

Kıyafetlerden oluşmaktadır.

Aynı zamanda iç mekan işçileri olarak, sağlık personelleri, aşçılar, laboratuvar çalışanları gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Çalışma alanının getirdiği tehlikelere göre dizayn edilen bu kıyafetler, işçi sağlığını ve güvenliğini sağlama da en önemli faktörlerden birisidir.

Birçok çalışma alanına özel olarak tasarlanan bu kıyafetlerdeki en önemli hususlardan bir tanesi de işçinin kendini rahat hissedeceği kıyafetler olmasıdır. Kişinin bedenine ve işe uygun olarak seçilen kıyafetler, işçinin konforunu sağladığı kadar iş güvenliğinde de önemlidir. Hareket kabiliyetini kısıtlamayan, bedene uygun iş kıyafetleri İstanbul ilinde bulunan pek çok iş kıyafetleri mağazasında bulunabilir.