Anasayfa / Dünya / İrlanda Dublinde Öğrenci olmak isteyenlere 6 Önemli Bilgi

İrlanda Dublinde Öğrenci olmak isteyenlere 6 Önemli Bilgi

İrlanda Dublinde eğitim almak ve dil öğrenmek isteyenlere özel en çok merak edilen 6 önemli bilgiyi sizler için bir araya getirdik.

İrlanda Dublin Nasıl Bir Şehirdir

İrlanda, kuzeyde yer alan bir ülkedir. Ülkenin birçok şehri bulunsa da, İrlanda denildiğinde Dublin akla gelir. İrlanda’nın körfeze bakan kısmında Dublin şehri bulunur. Dublin nasıl bir yer denildiğinde; Katedraller, ortaçağdan kalma mimari eserleri ve muhteşem doğası ile dikkat çeker. Dublin bilişim ve teknoloji üssü olarak bilinen bir şehir olarak, İrlanda’nın başkentidir. Genellikle genç nüfusun yaşadığı Dublin, hareketli ve canlı yaşam tarzı ile dikkat çeker. Bilişim alanında çok ünlü markaların ofisleri İrlanda’da yer almaktadır. Dublin’de genç nüfusun yer alması ve sanayi kenti olması nedeniyle, farklı ülkelerden birçok kişiyi bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle Türk öğrencilerin, dil eğitimi konusunda tercih ettiği ülkelerden biridir.

Dublin Üniversiteleri ve Dil Eğitimi

İngilizce dili ile eğitim sunan Dublin üniversiteleri, dünyanın eğitim kalitesi en yüksek üniversiteleri arasında yer almaktadır. Modern eğitim imkanlarının en yüksek halini bulabileceğiniz bu üniversitelerde hemen her alanda eğitim almak mümkün. Üniversite eğitiminin yanı sıra İngilizce eğitimi sunan eğitim kurumlarının da bulunduğu Dublin’de tamamlanan bir eğitim sonrasında alınan diplomaların, dünyanın her yerinde denkliği var. Bu nedenle öğrenciler gönül rahatlığı ile Dublin’de eğitim almayı seçebilirler.

Dublin’de verilen dil eğitimleri dünyanın her yerinde uygulanan İngilizce yeterlilik sınavlarında başarılı olmayı hedefliyor. Gelişmiş yöntemler ile ve öğrenilen bilgilerin kalıcı olmasına yönelik olarak sunulan bu eğitimler sayesinde öğrenciler İngilizceyi çok kısa bir zamanda akıcı bir şekilde konuşarak, bu alanda akademik başarı elde edecek seviyeye gelebilirler. İrlanda’da eğitimin şartları bu biçimdeyken buraya gelmek isteyen öğrencilerin bir de Dublin nasıl bir yer konusunda bilgi sahibi olmaları gerekiyor.

İrlanda Dublin dil okulları hakkında daha detaylı bilgi almak için https://www.irlandaegitim.com/dublin-dil-okullari/

Dublin’de Sosyal yaşam

Dublin sosyal yaşam yönünden oldukça renkli bir şehirdir. Şehrin bu yönü Dublin’de yaşamak için önemli bir nedendir. Dublin’nin her yerinde günün her vaktinde yemek yenilip, bir şeyler içmeye uygun olan kafe ve restoranlar var. Özellikle pub türündeki işletmeler burada çok yaygın. Hatta dünyanın ilk interaktif içki müzesini bile ziyaret etmek mümkün. Şehrin hemen her yerinde görebileceğiniz sokak müzisyenleri, Dublin’de yaşamak denildiğinde buradaki hayatın önemli bir parçasını temsil ediyor.

Şehrin hemen her yerinde bulunan alışveriş merkezleri, sinema ve tiyatrolar, opera, bale gibi etkinlikler de burada yaşayanların sosyalleşmesine yardımcı olan unsurlar. Dünyanın en eski kütüphanelerinden biri olan Tirinity Kütüphanesi, özellikle öğrencilerin uğrak mekanı olan yerler arasında kabul ediliyor. Buradaki müzeler ise, ücretsiz ziyaret edilebilir.

Dublin Nasıl Bir İklime Sahiptir

İrlanda Dublin, yağışlı bir iklime sahip olsa da, kışları ılık geçer. Ağustos ve Kasım ayları genellikle yağışlı olduğundan, tatil planı yapacaklar, yağmur için önceden hazırlıklı olmaları gerekir. Yaz aylarının serin geçmesi de bu yüzdendir. Ocak ve Şubat ayları, Dublin şehrinin en soğuk ayları olarak geçer. Hava sıcaklığı 22 ve 12 derece arasında değişiklik gösterir. Dublin nasıl bir yer ve hangi zamanlar ziyaret edilebilir derseniz, kış aylarında gündüzlerin kısa olması ve havanın soğuk olması nedeniyle önerilmez. En uygun tatil veya ziyaret zamanları yaz aylarıdır. Türkiye üzerinden 5 saatlik bir uçuş ile Dublin’e ulaşabilirsiniz.

Dublin’de Neler Yapılır

Dublin şehri, İrlanda’nın en büyük şehirlerinden biridir. Türkiye üzerinden uçuşlarda, merkeze yarım saatlik bir mesafede yer alan Dublin’de otobüs turları ile seyahat yapabilirsiniz. Ortaçağdan kalma mimarisi, sanat sokakları ve katedralleri ile dikkat çeken şehirde, tarihi ve doğa gezisi yapabilirsiniz. Dublin, diğer şehirlere göre genç nüfusu ile gece hayatı çok canlı geçen bölgelerden biridir. Barlar ve gece kulüpleri en çok tercih edilen yerlerdir. Tehlike oranı en düşük ülke seçilen İrlanda’da, genç ve dinamik nüfusun bulunduğu Dublin’de, güvenlik sorunu yaşanmamaktadır. Tarihi sokakları ve barları ile gençlerin en uğrak yerleri arasındadır. Dublin’de mağazalarda, birçok ünlü markanın yer aldığını görebilirsiniz. Farklı hediyelik eşyalara rastlayabilir veya antikacılara uğrayabilirsiniz.

Dublin’de Ulaşım

Dublin nasıl bir yer sorusuna; kendi halinde mütevazı ve küçük bir şehirdir cevabını verebiliriz. Dublin’e tatil veya ziyaret amaçlı gelirseniz, trafiği daha da yoğun hale getirmemek adına toplu taşıma araçlarını kullanmanız tavsiye edilir. Eğitim alan, tatil amaçlı gelen ve Dublin’de yaşayan çoğu kişi 35 yaş altı grubundadır. Bu genç ve dinamik kesime göre de, gece geç saatlere kadar otobüs seferleri mevcuttur. Tren ve tramvay seçeneğini de kullanabilirsiniz. Genellikle bisiklet kiralama seçeneği en çok tercih edilenlerden biridir. Dublin sokaklarını, huzurlu bir şekilde bisiklet turu yaparak gezebilirsiniz. Sıcakkanlı insanların yer aldığı taksiler de araç seçenekleri arasında yer alıyor.

ublin’de öğrenci olmak isteyenlerin Dublin’de yaşam hakkında bir diğer soruları da ulaşım imkanlarıyla ilgili oluyor. Otobüs ve tren ulaşımı oldukça yaygın. Şehrin her yönüne giden çift katlı otobüsler, günün her saatinde sefer yapıyorlar. Bu otobüslerde indirimli seyahat etmek için sunulan Leap Card’a sahip olmak, ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Hatta öğrenciler için sunulan Student Leap Card çok daha avantajlı. Bu karta yalnızca 5 Euro vererek sahip olunabiliyor. Eğer bu karta sahip değilseniz, otobüslere bozuk para verilerek de binilebilir. Leap Card yalnızca otobüslerde değil tren ve tramvaylarda da geçerli.

İrlanda dil okulları hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.irlandaegitim.com

Hakkında vadi

Check Also

Hindistan’da ilk sonuçlara göre Modi önde!

Dünyanın en uzun seçimi olan Hindistan parlamento  seçimlerinde oy sayımına başlanırken, gelen ilk sonuçlara göre …

Bir cevap yazın