İran’a “İngiltere’ye siber saldırı” suçlaması « Haberkulis.org

SON DAKİKA

İran’a “İngiltere’ye siber saldırı” suçlaması

Bu haber 03 Nisan 2019 - 21:50 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

ABD’li siber emniyet uzmanları, geçen sene 23 Aralık’ta İngiltere Postanesi ve bazı mahalli ağlara yönelik eş zamanlı siber saldırıların İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti.

İran’a bağlı bilgisayar korsanlarının İngiltere alt yapısının mühim kurumlarına siber hücum düzenlediği öne sürüldü.

Sky News’de yer saha habere göre, ABD’li siber emniyet uzmanları, geçen sene 23 Aralık’ta İngiltere Postanesi ve bazı mahalli ağlara yönelik eş zamanlı siber saldırıların izini sürdü.

Uzmanlar, saldırıların İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirildiğini savundu. İranlı korsanların, Postane Müdürü Paula Vennells’in de aralarında olduğu binlerce personelin kişisel bilgilerini çaldığı sonucuna ulaşıldı.

İngiltere’nin siber emniyet şirketlerinden Glasswall’un Başkan Yardımcısı Lewis Henderson, çalınan verilerin gelecekte daha kapsamlı bir siber hücum başlatmak için kullanılabileceği uyarısında bulunarak, “Çalınan verilerle seçimleri etkilemek, hükümet üyelerini taklit etmek iç bir fazla şey yapılabilir.” dedi.

İngiliz Times gazetesi, istihbarat değerlendirme raporuna dayandırdığı haberinde, 23 Haziran 2017’de İngiltere parlamentosunu hedef saha siber saldırının da İranlı bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirildiğini iddia etmişti. Hücum sonucunda parlamento üyelerine ait “hassas” bilgilerin çalındığı belirtilmişti.

Microsoft Tehdit İstihbaratı Merkezi Müdürü John Lambert, İranlı bilgisayar korsanlarının başta Suudi Arabistan olmak üzere ABD, Almanya, İngiltere ve Hindistan’daki şirketlere yönelik siber saldırılar düzenlediğini açıklamıştı.

Siber emniyet uzmanları ABD, Rusya ve Çin’de olduğu gibi İran devletinin de kuvvetli bir siber orduya sahip olduğunu anlatım ediyor. İran’ın Yemen ve Suriye’deki iç savaşlardan ötürü siber faaliyetlerini daha fazla Orta Doğu’da yoğunlaştırdığını belirten siber emniyet uzmanı John Hultquist, İran’ın ağırbaşlı boyutlarda ziyan verme kapasitesinin olduğunu anlatım ediyor.

ABD ve İsrail tarafından İran’ın nükleer programına yönelik 2010’da düzenlenen siber saldırılar nedeniyle dijital emniyet önlemlerini arttırmak zorunda kalan İran’ın günümüzde dünyadaki en aka siber ordulardan birine sahip olduğu iddia ediliyor.