İran liderinden Ruhaniden ABD’ye fotoğraflı mesaj! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

İran liderinden Ruhaniden ABD’ye fotoğraflı mesaj!

Bu haber 23 Mayıs 2019 - 21:32 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Hamaney’in ofisinden yapılan açıklamaya göre başşehir Tahran’da öğrencilerle bir araya gelen İran lideri, nükleer pakt ile ilgili  değerlendirmelerde bulundu.

“Nükleer anlaşmaya dair çok fazla inancım yoktu”

Hamaney, nükleer pakt ile ilgili olarak yetkililere yazdığı  mektupta bunun hangi şartlarda onaylanması gerektiğini belirttiğini ancak bu  şartların yerine getirilmemesi halinde bunun uygulanmamasını söylemenin kendi  görevi olmadığını anlatım etti.

Nükleer anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili olarak İran “rehberlik  makamı”nın müdahil olmaması gerektiğini kaydeden Hamaney, “Rehberlik makamı,  uygulamaya karışmamalı ve önünü kesmemelidir ancak devrimin umumi yapısını  ilgilendiren bir vaziyet olursa o vakit müdahil oluruz.” diye konuştu.

Hamaney, konuyla ilgili olarak düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Nükleer pakt ilk yürürlüğe girdiğinde de çok fazla inancım yoktu.  Sayın Cumhurbaşkanı (Hasan Ruhani) ve Dışişleri Bakanı’na (Muhammed Cevad Zarif)  bu konuyu defalarca kez dile getirdim ve birçok konuda uyarılarda bulundum.”

“Parlamenter sistemin sorunları başkanlık sisteminin sorunlarından  daha fazladır”

Anayasanın iyi bir yapıya sahip olduğunu ve bu konuda mesele  bulunmadığını belirten Hamaney, bütün ülkelerdeki gibi İran’da da yapıların zamanla  yerine oturacağını ve eksikliklerin giderileceğini kaydederek, geçmişte Düzenin  Maslahatını Teşhis Konseyi kurumunun olmadığını ancak daha sonra kurulduğunu  söyledi.

Ülkenin yapısal açıdan sorunu bulunmadığına ancak uygulamada  eksiklikler, yetersizlikler ve sorunların olabileceğine dikkati çeken Hamaney,  parlamenter sistem ve başkanlık sistemiyle ilgili olarak da şunları kaydetti:

“Elbette ki mesuliyet makamında bulunan bizlerin yanlışları, normal  bir kişinin yapacağı hatalar gibi değildir ve cemiyet arasında aka yarılmalara  yol açıyor. Parlamenter sistemin sorunları başkanlık sisteminin sorunlarından  daha fazladır. Bu konuyu anayasayı inceleme toplantılarında ele aldık ve bu  neticeye ulaştık.”

Hamaney’in konuşması sırasında yan tarafında, 24 Temmuz 1987’de Basra Körfezi’ndeki ABD deniz kuvvetlerine ve kruvazörlerine karşı savaşırken hayatını kaybeden Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Nadir Mehdavi’nin fotoğrafının yer alması dikkati çekti. Hamaney’in bu fotoğraf ile ABD’ye mesaj vermek istediği  belirtildi.