İran Cumhurbaşkanından Erdoğana Övgü Dolu Sözler « Haberkulis.org

SON DAKİKA

İran Cumhurbaşkanından Erdoğana Övgü Dolu Sözler

Bu haber 09 Aralık 2018 - 17:47 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye ile olan ilişkileri bütün alanlarda geliştirmek istediklerini belirterek, bankacılık ve enerji konuları iç çeşitli alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi konusunda yapılan anlaşmanın daha hızla uygulanması gerektiğini anlatım etti. 

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklamada, Ruhani’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmedeki konuşmasına yer verildi. 

“İran, Türkiye devletinin istikrarı noktasında net bir tavır almıştır” 

Ruhani, Yıldırım ile görüşmesinde iki memleket arasında enerji ve bankacılık iç çeşitli alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi konusunda yapılan anlaşmanın daha hızlı bir şekilde uygulamaya geçirilmesinden yana olduklarını vurgulayarak, “İran’ın kati iradesi, kardeş ve arkadaş memleket Türkiye ile bütün alanlarda içten ilişkilerini geliştirme yönündedir.” ifadelerini kullandı. 

İran’ın Türkiye’nin istikrar ve güvenini, kendi istikrar ve güveni olarak gördüğüne işaret eden Ruhani, şunları kaydetti: 

“Bu doğrultuda bir süre evvel gerçekleştirilen vuruş girişimine karşı İran, Türkiye devletinin istikrarı ve güçlenmesi noktasında net ve şeffaf bir tavır almıştır.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a övgü 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD yaptırımlarına karşı ortaya koyduğu tavrı takdirle karşıladıklarını belirten Ruhani, “İran, Türkiye Cumhurbaşkanı ve devletine İran ile iş birliğini geliştirmeye verdikleri ehemmiyet nedeniyle takdirlerini sunmakta ve bu tutumu memnuniyetle karşılamaktadır.” görüşlerine yer verdi. 

Ruhani, konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam dünyasındaki meselelerle ilgili yapıcı bir tavır ortaya koyduğuna dikkati çekti.

“İran ve Türkiye yıllardır terörizm sorunuyla karşı karşıya” 

İran, Türkiye ve Rusya’nın son toplantılarda 2 karar aldığını hatırlatan Ruhani, bunların bölgesel meseleler ve ekonomik iş birliğini ilgilendiren konularda uygulandığını ve mühim yararlar sağladığını anlattı. Ruhani, son toplantının bilhassa İran ve Türkiye için mühim olduğuna dikkati çekerek sözlerini şöyle noktaladı:

“İran ve Türkiye yıllardır terörizm sorunuyla karşı karşıya. Ne vakit iki ülkenin terörizmle mücadele konusundaki iş birliği arttıysa bu sorunla mücadeledeki başarıları da fazla olmuştur. İki ülke, son yıllarda bölgesel düzeyde terörizmle mücadelede fazla iyi iş birlikleri yapmıştır.” 

”Terörizmle ve Aşırıcılıkla Mücadele konulu Meclis Başkanları İkinci Toplantısı”, bugün TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çin Meclis Başkan Yardımcısı Çen Zu, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, Pakistan Milli Meclisi Başkanı Esed Kayser, Afganistan Ulusal Meclis Başkanı Abdul Rauf İbrahimi ve İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin katılımıyla Tahran’da yapıldı. 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Tahran’daki temasları kapsamında dün ve bugün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ve Rusya Federasyonu Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky ile bir araya gelmişti.