Anasayfa / Güncel / Irakta Faliyet Göseteren DEAŞ Örgütü Kuzey Bölgelere Toplanıyor

Irakta Faliyet Göseteren DEAŞ Örgütü Kuzey Bölgelere Toplanıyor

Wall Street Journal’da Jonathan Spyer imzalı haberde, DEAŞ’ın Kuzey Irak’ta hayat koşullarının ağır olduğu dağlık Gara bölgesinde yeniden toparlandığı, Suriye’de eş şekilde ulaşılması zor yerlerde gruplaştığı ve terör örgütünün sonunun getirilemediği belirtildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerinin yetkilisi Surud Berzenci, DEAŞ üyelerinin, civar halkı tarafından Afganistan’ın Kandahar vilayetine benzetilen ve Dicle Nehri’nin garp yakasında yer saha bölgedeki mağaralarda yaşadığını söyledi.

Berzenci, DEAŞ üyelerinin, mağaralara ulaşmak için yaya veya motosikletle geçtikleri yolda bazı köylerde destek gördüklerini anlatım etti.

Bu arada Savaş Çalışmaları Enstitüsünün kısa süre evvel yayımlanan raporunda, DEAŞ’ın, Diyala’da Hemrin Dağlarında, Hawija ve Selahaddin bölgelerinde, Dakuk ve Musul’un güneyinde bağlantılarını ve fiilen kontrolünü sürdürdüğü belirtildi.

Raporda, Irak ve Suriye’de DEAŞ’ın aza sayısının 30 bin olduğu, Irak’tan 400 milyon dolar kaçırdığı, her iki ülkede adam kaçırma, uyuşturucu kaçakçılığı ve gasp gibi terör örgütlerinin geleneksel gelir sağlama yöntemlerini devam ettirdiği kaydedildi.

Hakkında admin

Check Also

Yaz Tatili Ne Zaman? Karneler ne zaman alınacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 eğitim öğretim yılının son gününü belirledi. Öğrenciler karnelerini almak için sabırsızlanıyorlar. …

Bir cevap yazın