Anasayfa / Ekonomi / Irak’ın elektrik krizine Suudi Arabistan’dan destek..

Irak’ın elektrik krizine Suudi Arabistan’dan destek..

Irak Elektrik Bakanlığı Sözcüsü Musab el-Muderris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 gün evvel Bağdat’a gelen Suudi heyetle bir araya geldiklerini ve toplantıda enerji alanındaki iş birliğine ilişkin meselelerin ele alındığını bildirdi.

Toplantıda, taraflar arasında muhtelif anlaşmalara varıldığını bildiren Muderris, “Bu anlaşmalar arasında en önemlileri, iki memleket arasında elektrik ve öbür enerji sektörlerindeki yatırım faaliyetleridir.” dedi.

Suudi Arabistan’dan şirketlerin Irak ile dayanışma içerisinde olmasını ve ihtiyaca göre elektrik üretimine destek verilmesini öngören bir anlaşmaya vardıklarını aktaran Muderris, “Suudi iş insanlarını, Irak’ta elektriğin üretilmesi ve dağıtımı konusunda yatırım yapmaya çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Elektrik üretiminde artış hedefi

Musab el-Mudderis, ülkede en fazla yaz döneminde yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili muhtelif planlar yaptıklarını, bu yaz var elektrik üretimini 3 bin megavat artırarak 18 bin megavata çıkaracaklarını söyledi.

2 Nisan’da başşehir Bağdat’a gelen Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid el-Kasbi ve beraberindeki yatırım heyeti, Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve öbür Iraklı yetkililerle bir araya gelmişti.

Irak, 2003’ten bu yana yaşadığı elektrik sıkıntısı ile ilgili olarak İran gibi komşu ülkelerden elektrik ithal ederken, Bağdat yönetiminin bu sorunu çözmek için son 12 yılda yaklaşık 40 milyar dolar harcadığı belirtildi.

Hakkında admin

Check Also

TC Merkez Bankası Beklenti Anketi Açıklandı!!

2019 yılı Mayıs ayı Beklenti Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan …

Bir cevap yazın