İngiltere ve Hollanda’da tarihi oylama başladı!1 « Haberkulis.org

SON DAKİKA

İngiltere ve Hollanda’da tarihi oylama başladı!1

Bu haber 23 Mayıs 2019 - 21:29 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

İngiltere ve Hollanda’da, Avrupa Parlamentosu (AP)  seçimleri için oy verme işlemi başladı. 

İngiltere’de 12 seçim bölgesinde 73 milletvekilinin seçileceği AP  seçimlerinde halk, mahalli saatle 07.00 (TSİ 09.00) oy vermeye başladı. Ülkede  sandıklar mahalli saatle 22.00’ye (TSİ 00.00) kadar aleni kalacak.

İngiltere’nin 2016’da yapılan referandumla Avrupa Birliği’nden (AB)  ayrılma (Brexit) kararı alması nedeniyle AP seçimine katılmaması bekleniyordu  ancak 29 Mart olan Brexit tarihinin 31 Ekim’e ertelenmesiyle, seçime katılmak  kaçınılmaz oldu.

Ülkede kısa süre evvel kurulan Brexit Partisi anketlerde seçimin  favorisi olarak gösteriliyor. Aşırı sağcı Nigel Farage’ın liderliğindeki partinin  hem iktidardaki Muhafazakar Partiyi hem de ana muhalefetteki İşçi Partisini  geride bırakması bekleniyor.

Theresa May liderliğindeki muhafazakarların oy oranı açısından beşinci  sıraya kadar düşeceği tahmin ediliyor.

Son AP seçiminde katılımın yüzde 35,6’da kaldığı ülkede, Brexit  kutuplaşması nedeniyle bu kez seçime katılımın daha çok olması bekleniyor.

İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda, bu ülkeye ait olan 73  sandalye Fransa, İtalya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu 14 memleket arasında  dağıtılacak.?

Hollanda

Hollanda’da da AP seçiminde oy verme işlemi mahalli saatle 07.30’da (TSİ  08.30) başladı.

Seçimde 16 partiden yekün 308 aday, 26 iskemle için yarışıyor. 6  Türk kökenli adayın da katıldığı seçimlerde sandıklar mahalli saatle 21.00’de (TSİ  22.00) kapanacak.

Sandıklar kapandıktan sonra sadece sandık çıkış anket sonuçları  açıklanacak. Sayım sonucu pazar akşamı tüm ülkelerle birlikte duyurulacak.  Resmi sonuçlar ise 31 Mayıs’ta duyuru edilecek. 12 milyon 997 bin 600 seçmenin  bulunduğu ülkede, son AP seçimine katılım yüzde 37 düzeyinde kalmıştı.

İşçi Partisinin (PvdA) entegrasyon politikasına güvenoyu vermediği  için partiden ihraç edilen Türk kökenli milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk  Öztürk tarafından 9 Şubat 2015’te kurulan Denk Partisi, ilk kere katıldığı AP  seçimleri için 3’ü Türk kökenli 14 namzet gösterdi.

Hollanda’da 2017’de umumi seçimlerde 3 milletvekili, 2018 mahalli  seçimlerinde ise katıldığı 14 belediyenin 13’ünde 33 meclis üyesi ve bölge  komisyon üyesi çıkarmayı başaran Denk Partisi, AP seçimlerinde 2 vekil çıkarmayı  hedefliyor.

Ipsos’un 22 Mayıs’taki son anketine göre, Hollanda Başbakanı Mark  Rutte’nin partisi Özgürlük ve Demokrasi İçin Kamu Partisi (VVD) ve ülkede mart  ayında yapılan eyalet seçimlerinde en çok oyu saha aşırı sağcı Demokrasi için  Forum Partisi (FvD) favori gözüküyor.

Hindistan’ın ardından en çok seçmenin katıldığı seçimler

Seçme yeterliliği bulunan 374 milyon AB vatandaşı, 23-26 Mayıs’ta  sandık başına giderek AP milletvekillerini belirleyecek. Dünya genelinde  Hindistan’dan sonra en çok seçmenin katıldığı demokratik seçimler olarak  tanımlanan AP seçimlerinde bu sene 8 siyasi öbek yarışacak.

Birliğin yasama organı olan AP, AB Konseyi ile birlikte Birliğin  yasalarını kabul ediyor ve bütçesini onaylıyor.