Anasayfa / Kadın / İmran Han: İslam dünyasında öne çıkan iki lider var biri Erdoğan diğeri Mahathir

İmran Han: İslam dünyasında öne çıkan iki lider var biri Erdoğan diğeri Mahathir

Han, ülkesine 3 günlük resmi ziyarette bulunan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Malezya’nın yolsuzlukla mücadelesini misal aldıklarını dile getiren Han, “Yolsuzluk ve rüşvet, kurumları yok ettiği gibi insanlarımız için harcanması gereken paranın da yok olması anlamına geliyor. Sizin yolsuzluk ve rüşvet karşısında duruşunuzu takdir ediyoruz.” diye konuştu.

Malezya’nın turizm konusunda gelişmiş bir memleket olduğunu ifade eden Han, “Pakistan, Malezya’nın turizm konusundaki tecrübelerinden faydalanmak istiyor. Ülkemizin tabii güzelliklerinin bize en aka getirisi turizmdir.” şeklinde konuştu.

Müslüman ülkelerden sadece ikisinin Pakistan’a misal olacak toplumsal dönüşümü gerçekleştirdiğini belirten Han, “İslam dünyasında öne çıkan iki şef var, biri Erdoğan öteki Malezya Başbakanı Mahathir. Malezya’nın yükselişini de Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin dönüşümünü ve ekonomisinin yükselişini de gördük.” ifadelerini kullandı.

– “İslamofobiyle mücadele için diğer yöntemler bulmalıyız”

Mahathir de Pakistan ve Malezya’nın İslamofobiyle mücadele konusunda mutabık olduğunu dile getirerek, “Christchurch saldırılarında görüldüğü gibi Müslümanlara karşı bir düşmanlık var. İslamofobiyle mücadele etmek için diğer yöntemler bulmalıyız. Bu mücadelede kan dökmek olmamalı. Bu noktada Pakistan’la aynı fikirdeyiz.” dedi.

Han’la görüşmesinde ikili, bölgesel ve küresel konuların konuşulduğunu kaydeden Mahathir, “Eğer ikili ticaretimizi yükseltirsek iki yan da kazanmış olur. Bugün bütün ülkeler ekonomilerini büyütmeyi hedefliyor. Biz de millet olmak grup sex izle istiyorsak kendi zenginliklerimize sahip olmak zorundayız.” diye konuştu.

Mahathir ayrıca “Ne alıp ne satacağımızı tanımlarsak birbirimizin ticaretle ilgili yasalarını daha iyi öğrenir ve aşina oluruz. Bu şekilde iş insanları iki ülkede de rahat bir ticaret ve yatırım ortamı bulur.” ifadelerini kullandı.

Pakistan’a 3 günlük resmi ziyarette bulunan Mahathir, Cumhurbaşkanı Arif Alvi’yle de bir araya gelecek. Mahathir, yarın yapılacak Pakistan Günü etkinliklerine şeref konuğu olarak katılacak.

– Malezyalı şirketler 900 milyon dolar yatırım yapacak

Mahathir’in resmi ziyareti kapsamında iki memleket arasında 900 milyon dolarlık yatırım anlaşmaları da imzalanacak.

Pakistan Başbakanlığı Yatırım Kurulu Başkanı Harun Şerif’in mahalli medyaya verdiği bilgiye göre, Mahathir’le Pakistan’a gelen 25 Malezya şirketinin idare kurulu başkanları ve üst düzey yöneticileri Pakistan’da enformasyon teknolojileri, telekomünikasyon, enerji, tekstil, ziraat ve helal et sektörlerinde yatırım için pakt yapacak.

Hakkında admin

Check Also

Ekrem İMAMOĞLU: 23 Haziran’dan sonra yine bir seferberlik dönemini başlatacağız

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’u biz kazanacağız. 23 Haziran’dan sonra tekrar …

Bir cevap yazın