İmamoğlu’ndan ilk mesaj! Şeffaflık adına radikal kararlar alacağız! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

İmamoğlu’ndan ilk mesaj! Şeffaflık adına radikal kararlar alacağız!

Bu haber 20 Nisan 2019 - 15:57 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

İmamoğlu, ilk mesaisi için Saraçhane’deki makamına geldi. Burada izah yapan İmamoğlu, belediyenin bütün kadrosuyla “Bismillah” deyip çalışmaya başlayacağını söyledi.

İstanbul’un çözüm bekleyen birçok işi olduğunu dile getiren İmamoğlu, “İstişarelerimiz ve brifinglerimiz olacak. Büyükşehrin hafızasını dinleyeceğiz. Yapılmışlar ve bugüne kadar yapılanlar ile arkadaşlarımızın bakışları çok çok önemli. Bu anlayışla bu kurumun bütün insanlarından faydalanacağız. Farklı bir anlayışla başlangıç yapacağız. ‘Bizden olanlar, bizden olmayanlar’ anlayışının bittiği gündür, bugün.” diye konuştu.

Herkesi kucaklayacaklarını ve aynı tavrı çalışanlar başta olmak üzere herkesten beklediklerini dile getiren İmamoğlu, “Bu kucaklaşmanın faydası, ülkemize ve milletimizedir. Kişiye hususi bir etkinlik için hiç kimse bizden talimat almayacak. Bizden alacakları talimat, İstanbullunun çıkarına olacak.” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde mazbata alımı sonrasında yaşanan sıkışıklıktan ötürü yaralanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’yı hastanede ziyaret ettiğini söyledi.

Bir gazetecinin “Dün geceyi nasıl geçirdiniz? Duygularınız nasıldı?” sorusuna İmamoğlu, “Elbette heyecanım var. Ama heyecanım aklımın önüne hiç geçmez. Mesuliyetimin farkındayım. Dün gece çocuklarımla annemle babamla ve ailemle kucaklaştım. Onların dua ve desteğini aldım. Çocuklarımın İstanbul için yapacaklarımla ilgili direkt soru sormaları işimin ne kadar zor olduğunu bana gösterdi. Ortanca oğlum, ‘Bu binayı ne vakit kütüphane yapacaksın?’ diye sordu. Büyük oğlum, öğrencilere yapılacak indirimi sordu. Kızım ise beni öpmekle yetindi.” yanıtını verdi.

İmamoğlu, AK Parti’den kutlama telefonu alıp almadığına ilişkin soru üzerine “Şimdilik bana ulaşan bir bilgi yok.” ifadelerini kullandı. 

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genellikle hafta sonlarını İstanbul’da geçiriyor. Muhtemelen bu hafta sonu da burada olacak. Siz kendisini karşılamaya gidecek misiniz?” sorusu üzerine İmamoğlu, şunları söyledi:

“Devlet protokolü ve sorumluluğum neyi gerektiriyorsa onu yaparım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Normalleşmenin ve kucaklaşmanın yanındayız. El sıkmaya fırsatımız varsa elini sıkarız. Daha çok fırsat varsa kucaklaşırız. Konuşuruz, uzlaşırız. Fırsatları oluşturma konusunda da kabiliyetime güveniyorum.”

İmamoğlu, mesul makamlardaki herkesi Saraçhane’ye çağrı edeceğini vurgulayarak, “Bizden kimse partizanlık beklemesin. Bu şehri barıştırmaya geliyoruz. Barıştırma da lafla değil uygulama ile olur.” dedi.

İmamoğlu, meclis çoğunluğunun bir diğer partide olmasının kendileri için bir zafiyet olmayacağına inandığını dile getirerek, “Bunu bu ülke, kent ve demokrasi adına bir fırsata dönüştürmek istiyorum. Eğer insanlar, bütün iyi niyetiyle 16 milyona hizmet etmek için geliyorsa hiçbir mani yok. Bütün şeffaflığıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Son radde radikal kararlar alacağız. Bazı eksikliklerimiz olabilir, tamamlayacağız. Günün sonunda, bu şehirde mutlak demokrasi ve katılımcılık var olacak.” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, açıklamaların ardından makamına çıkarak, kendisini ziyarete gelen eski CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin ile görüştü. Görüşmenin ardından  Çetin’i kapıya kadar uğurlayan İmamoğlu, daha sonra çalışmalarına devam etti.

HASTANE ZİYARETİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki İl Seçim Kurulu’ndan yaşanan izdiham sonucu kırılan cam nedeniyle sol kolundan yaralanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’yı hastanede ziyaret etti.

Çağlayan’daki hususi bir hastanede yaklaşık yarım saat kalan İmamoğlu daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasına geçti.