İçişleri Bakanlığı: İllerden 310 seçim olayı bilgisi ulaştı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

İçişleri Bakanlığı: İllerden 310 seçim olayı bilgisi ulaştı

Bu haber 31 Mart 2019 - 21:58 'de eklendi ve 7 kez görüntülendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde bütün vatandaşlarımızın özgürce, herhangi bir baskıya maruz kalmadan oylarını kullanmaları için lüzumlu tedbirler planlanmış ve sahada meydana gelen olaylara göre tedbirlerimiz güncellenmektedir.

Bu sabah itibarıyla Bakanlık merkezindeki Seçim Güvenliği Koordinasyon Merkezi Sayın Bakanımız Süleyman Soylu başkanlığında, illerimizdeki seçim koordinasyon merkezleri ise ilgili valilerimizin nezaretinde 24 saat esasına dayanan çalışma planına geçmiştir. Sahada meydana gelen olayları anlık olarak izlemektedir.

Bu süreç, oy sandıkları İl Seçim Kurulları’na teslim edilip, sayımlar tamamlana kadar kesintisiz bir şekilde devam edecektir.

Saat 15.00 itibarıyla Bakanlığımıza illerimizden 310 seçim olayı bilgisi ulaşmıştır. Bu olayların 62’si 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a Muhalefet, 51’i oy pusulaların fotoğraflarını çekme, 35’i tehdit ve hakaret, 62’si kasten yaralama ve darp, 15’i oy verme düzenini bozma, 11’i seçim evrak ve malzemeleri üzerindeki suçlar, 20’si izinsiz silah taşıma ve 54’ü öbür suçlar olmak üzere yekün 310 vaka meydana gelmiştir.

Aldığımız bütün önlemlere karşın 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında şu ana kadar 2 vatandaşımız seçim öncesi, 2 vatandaşımız seçim günü saat 15.00 itibarıyla olmak üzere toplamda 4 vatandaşımız yaşanan olaylar sonucunda hayatını kaybetmiştir. 2014 Mahalli İdare Genel Seçimlerinde 5 şahıs seçim öncesi, 12 şahıs seçim günü olmak üzere yekün 17 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.