Havuz Kirlenmesine Neden Olan İç Etkenler? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Havuz Kirlenmesine Neden Olan İç Etkenler?

Bu haber 09 Kasım 2018 - 7:51 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

 

Dünyanın her noktasında olduğu gibi havuzlarında kirlenmesinin en büyük nedenlerinden birisi insandır. İnsan temiz olduğu ve temiz kullanım yaptığı sürece hem kendisi hem de çevresini temiz tutmayı başaracaktır. Özellikle yaz döneminde sıklıkla kullanılan havuzlar, insanla doğrudan temasın olduğu yerler arasında olduğundan kirlenme de çok üst seviyede olacaktır.

Havuz temizliği konusunda özellikle çok sayıda kişinin olduğu alanlarda daha dikkatli davranmak gerekmektedir. Başka insanların kullanmasıyla birlikte aynı havuza çok sayıda mikroorganizmanın yanı sıra bu insanların atıklarının da bulaşması söz konusu olacaktır.

İnsan Etkeni

İnsan etkeni havuzların belli başlı sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle aynı havuzun çok sayıda insan tarafından kullanılmasıyla birlikte bu sorunların ciddiyeti de artmaktadır. İnsanlar havuzları kullanırken gerek isteyerek olsun gerekse de istemeyerek olsun birçok kirliliğe sebebiyet verebilmektedir. Bu sorunları en aza indirebilmek için insanları bilinçlendirmek kadar bu havuzların belirli periyotlar içerisinde sık sık temizlemek gerekmektedir.

Bu konuda oldukça titiz davranılmalı ve gerekli önlemleri alarak temizliklerinin periyodik bir şekilde yaptırılmasıyla birlikte suda oluşan bakterilerle bulaşması mümkün olan kulak iltihabı, göz rahatsızlıkları, alerji, tifo ve mantar gibi sağlığımızı risk altında bırakabilecek hastalıkların bulaşma riski en aza indirilmiş olacaktır.

İnsandan kaynaklanan kirlenmenin başlıca nedenleri ise;

  • Deri dökülmesi
  • Salya
  • Tükürük
  • Sümük
  • Saç kepeği
  • Kopan saç telleri
  • Dışkı
  • İdrar

Gibi farklı olgulara bağlanabilir. Özellikle halka açık yerlerde bazı sorumsuz insanların havuz içine idrarını yaptıklarını biliyoruz. Ayrıca, bilerek suyun içerisine sümük ya da salyalarını attıkları da ayrı bir gerçek olarak herkes tarafından bilinmektedir. Bundan dolayı havuzların bu durumlar göz önüne alınarak titizlikle temizlenmesi sağlanmalıdır.

Bununla birlikte suyun sıklıkla kullanıldığı su deposu temizliği ve su sebil temizliği de oldukça önemli ve sağlık açısından dikkat edilmesi gereken diğer alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumların dikkate alınmamasından kaynaklanan birçok sorun ortaya çıkacak ve bununla birlikte hem insan sağlığını hem de çevre sağlığını olumsuz olarak etkileyen faktörler gözle görülür bir halde yayılmaya başlayacaktır.

www.tekdez.com