Hamilele Kadınları Mide Yanmasından Koruyacak 12 Öneri! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Hamilele Kadınları Mide Yanmasından Koruyacak 12 Öneri!

Bu haber 20 Nisan 2019 - 16:11 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

Hamilelik döneminde ebeveyn adaylarının en sık karşılaştığı sorunlardan biri de mide yanmaları. Ancak uzmanlar, hayat kalitesini mühim ölçüde düşüren bu sorundan basit ama etkili önlemlerle kurtulmanın olası olduğunu söylüyor.İlişkili Haberler

  • Hamilelikte magnezyum eksikliğine dikkat!
  • Hamilelikte bel fıtığı bebeğe ziyan verir mi?
  • Pıhtılaşma, sigara, ıslak ve stres hamilelikte düşük nedeni
  • Hamilelikte his değişimleriyle nasıl başa çıkılır?

Gebelikte mide yanmasının ana sorumlusunun progesteron hormonu olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, “Bu hormonun kas gevşetici etkisi nedeniyle mide kapakçığı da gevşer ve asitli içerik aş borusuna doğru ilerler. Ayrıca büyüyen rahmin etkisiyle mideye doğru basınç artacağından, kapakçıkların açılması daha da kolaylaşır. Ama bu durumu son verecek etkin ve güvenli çözümler de var” dedi.

Dr. Görgen, gebelerde mide yanmasını yatıştıracak o çözümleri 12 teklif şeklinde şöyle sıraladı:

AZ YİYİN: Eğer mide bulantılarınız varsa az miktarda aş fazla mesele olmayacaktır ama iştahınız yerindeyse emin olun bu fazla basit değildir. Mide yanmasından kurtulmak istiyorsanız, günde 3 öğün yerine 5-6 öğün yemeli ve miktarı azaltmalısınız.

YAVAŞ OLUN: Atıştırmak, üstelik bunu hızlı yapmak hem mide yanmasına hem de sindirim bozukluğuna yol açar. Gevşemeye ve yediğinizden beğeni almaya çalışın. Bu aynı zamanda aşırı yemenizin de önüne geçer.

SIVIYI YUDUMLAYIN: Su ve süt gibi sıvıları öğün arasında tüketmeye çalışın. Aş yerken sıvıları yudumlayarak tüketin.

KESİNLİKLE YATMADAN ÖNCE YEMEK YEMEYİN: Yatmadan derhal evvel yenen güçlü bir öğün mide yanmasına davetiye çıkarır. Yatmadan 3 saat evvel aş yemenin sonlanması gerekir. Sıvı alımını da bir iki saat evvel kesmek gerekir.

YASTIĞINIZ YÜKSEK OLSUN: Gece başınız, göğsün üst bölümünden daha yukarda bir seviyede olsun. Takoz şeklindeki yastıklar vücudunuzun üst kısmını hafif yüksekte tutarak, mide asidinin yukarı çıkmasına mani olur.

TETİKLEYİCİLERİ TANIYIN: Kadından kadına değişmekle birlikte limon, kahve, çikolata mide yanmasını çağrı eder. Baharatlı gıdalar da mide yanmasını tetikleyebilir.

ÖĞÜNLERDEN SONRA YATMAYIN: Yemeklerden sonra, hafif bir yürüyüş, küçük tefek ev işleri veya dik durarak kitap okumak iyi bir seçenektir. Kesinlikle yatmayın, uzanmayın.

BOL KESİMLİ GİYSİLER GİYİN: Dar ve sizi sıkan giysiler, basınç artışıyla reflünüzü azdıracaktır. Üzerinize müsait ve rahat kesimli giysiler bu soruna sebep olmaz.

ZENCEFİL: Zencefille ilgili bilimsel bir veri olmamasına rağmen, zencefilli şeker ve sakız mide yanmasına iyi gelebilir.

ANTİASİTLERİ DÜŞÜNÜN: Hayat tarzını değiştirmenize rağmen, yanmalar devam ediyorsa çözüm antiasitler olabilir. Kalsiyum ya da mağnezyum içeren antiasidler gebelikte güvenle kullanılabilir. Ama kabızlığa sebep olabildiği için aliminyum içerenlerden kaçınmanız gerekir. Soda tüketmek iyi bir seçenek olabilir ama şişkinlik yapabileceğini unutmamak gerekir.

H2 BLOKLAYICILAR: Eğer antiasitler (asit gidericiler) işe yaramıyorsa, daha ağırbaşlı alternatifleri düşünmek gerekir. İlk opsiyon bir H2 bloklayıcı olacaktır. Bu ilaçların da gebelikte kullanımı uygundur ama sadece reçete ile ve doktorunuz önerirse kullanabilirsiniz.