Anasayfa / Spor / Google Virginia Woolf’u Doodle Yaptı

Google Virginia Woolf’u Doodle Yaptı

Google tarafından zaman zaman oluşturulan özel Doodle’larda bugün Virginia Woolf kullanıldı. Bu doodle üzerine Google’da arama yapmak isteyen kişiler Virginia Woolf kimdir? Sorusunu sormaya başladı.

Edebiyat dünyasında özel bir yere sahip olan Virginia Woolf’un bugün doğum günü. Google’da bu önemli kadın yazarın doğum gününü unutmayarak Doodle yaptı. Tam ismi Adeline Virginia Wolf olan ünlü yazar İngiliz uyruğuna sahip. Modernizmin edebiyattaki öncüleri arasında yer alan Woolf, feminist kadın hikayeleri ile dönemine damga vurmuştur. Kitapları İngiliz edebiyatının temel eserleri arasında gösterilen Woolf, edebiyatta kadının yerinin sağlanmaşmasına en büyük katkıyı sağlayan yazarlardan bir tanesidir.

Edebiyat dünyasında adeta çığır açan kitapların yazarı olan Virginia Woolf’un 136’ıncı doğum günü Google tarafından da unutulmadı. Farklı kişiliğiyle ön plana çıkan Virginia Woolf, 25 Ocak 1882 yılında İngiltere’de Middlesex – Kensington’da doğmuştur. Babası da ünlü bir yazar olan Woolf 5 kardeşin 4’üncüsüydü. Anne ve babasının ikinci evliliğinden dünyaya gelen Virginia Woolf’un 5 üvey kardeşi daha bulunuyordu. Dönemin şartları gereği okula gönderilmeyen Woolf, eğitimini babasının yardımıyla almıştır. Kendini babasının bilgileriyle geliştiren Woolf yazar olmaya çocukken karar vermiştir. Özel öğretmenlerden Latince ve Yunanca dersleri de alan Woolf, babasının kütüphanesine kendisini kapatarak neredeyse tüm zamanını orada geçirmiştir. 13 yaşında annesini kaybeden ünlü yazar, üvey annesi ve aynı zamanda anne bir üvey kız kardeşi olan Stella’yı da 15 yaşında kaybedince büyük bir yıkım daha yaşamıştır. Bu süreçten sonra hastalanan Virginia Woolf babasının 1904 yılında ölmesiyle birlikte kardeşleriyle beraber Bloomsbury semtine taşınmıştır. 1905 yılında profesyonel olarak ilk eleştiri yazılarını yayımlayan Woolf, 1906 yılında bir kayıp daha yaşamıştır. Kendisinden 1 yaş büyük olan abisi Thoby’nin ölümünden sonra ablasının da evlenmesiyle iyice yalnız kalmıştır.

1912 yılında ölen abisi Thoby’nin de arkadaşı olan Leonard Woolf ile tanışarak evlenmiştir. Hayatı intiharlar ve ruhsal bunalımlarla geçen Virginia Woolf, birçok kitap kaleme almıştır. 1941 yılında eteklerine taş doldurarak Ouse Nehri’nde intihar etmiştir. 28 Martta intihar eden Woolf’un cesedi 19 Nisan tarihinde bulunmuştur. Kitapları; Yıllar – 1937, Dalgalar – 1931, Kendine Ait Bir Oda – 1929, Orlando – 1928, Deniz Feneri – 1927, Mrs. Dalloway – 1925, Jacob’un Odası – 1922, Gece ve Gündüz – 1919, Dışa Yolculuk – 1915’tir.

Hakkında nehir kara

Check Also

Başakşehir’de Emre Belözoğlu şoku!

Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında Türk Telekom Stadı’nda Galatasaray’a misafir olan Başakşehir’de kaptan Emre …

Bir cevap yazın