Gluten sakıncalı mı? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Gluten sakıncalı mı?

Bu haber 20 Nisan 2019 - 16:10 'de eklendi ve 22 kez görüntülendi.

Beslenmenin en fazla tartışılan konuları arasında yer saha gluten sadece tahıllarda değil, pek fazla yiyecekte, içecekte, amade besinlerde, kozmetik ürünlerde ve hatta diş macununda bile bulunuyor. Glutenin herkes için sakıncalı olmadığını belirten Gastroenterolog Prof. Yüksel Gümürdülü, birçok insanın menfi yan etkilerine maruz kalmadan gluten içerikli besinleri tüketebileceğini söylüyor.İlişkili Haberler

  • Prof. Dr. Canan Karatay glutenin neden olduğu 20 hastalığı açıkladı
  • “Gluten hassasiyeti ile piyasa oluşturuluyor”
  • Glutensiz diyet yararlı mı, zararlı mı?
  • Glutensiz diyette obezite riski

Bazı bilimsel kaynaklar glutenin çölyak hastaları dışındaki kişiler için güvenli olduğunu iddia ederken, bunun tam tersini glutenin çoğu insan için zararlı bir madde olduğunu açıklayanlar da var. 

Bu tartışmalara değinen İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, glutenin hem zararlarına hem de yararlarına dikkat çekti. 
Glutenin; buğday, kavuzlu buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunan bir proteinler ailesinin umumi adı olduğunu belirten Prof. Dr. Gümürdülü, “Gluten; tahıllar dışında pek fazla yiyecek ve içecekte, amade besinlerde, bira, alkollü içecekler, soslar, çorbalar, turşular, sirke, bulgur, irmik, kuskus, müsli gibi besinlerde bulunur. Toksik bir protein olan gluten, ayrıca besin sektörü dışında diş macunlarında, şampuanlarda, maskaralarda, kremlerde, ilaçlarda, rujlarda kıvam artıcı olarak kullanılmaktadır” diye konuştu. 

ÇÖLYAK HASTALARI DİKKAT ETMELİ

Glutenin, birçok insan için mide-bağırsak kanalı yoluyla kolaylıkla sindirilebilen normal bir protein olduğunu belirten Prof. Gümürdülü, “Ancak, bazı kişiler gluteni sindiremez. Bu kişiler çölyak hastalığı olarak adlandırılan gluten intoleranslarıdır” dedi. 

Çölyak hastalığının, bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus adı verilen yapıların bozulmasına neden olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığı olduğunu vurgulayan Uzman, şöyle devam etti:
 
“Başka bir tanımla çölyak hastalığı hayat boyu süren besin alerjisidir. Bunun en mühim belirtileri ise yaygın olarak şişkinliktir. Özellikle yemekten sonra ağrı verecek kadar şişkinlik oluşur. İshal, kabızlık ve fena kokulu dışkı kişinin ishal ya da kabız olması en mühim belirtileridir. Karın ağrısı, kafa ağrısı, yorgunluk hissi, ten sorunları, depresyon ve nedensiz kilo kaybı da bunun belirtileri arasında sayılabilir.” 

Gümürdülü, buğday alerjisi ya da non çölyak gluten hassasiyeti olarak bilinen rahatsızlığın çoğu şahıs tarafından bilinmediğini, oluşan belirtileri ise diğer hastalıklarla yorumladığını bu yüzden de tedavinin gecikebildiğini sözlerine ekledi.