Gabon Cumhurbaşkanı Bongo Riyad’dan ayrıldı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Gabon Cumhurbaşkanı Bongo Riyad’dan ayrıldı

Bu haber 29 Kasım 2018 - 12:06 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

Suudi Arabistan havadis, bilgi, salık ajansı SPA’da, ülkede tedavi gören Bongo’nun dün akşam, başşehir Riyad’daki Kral Selman Hava Üssü’nü kullanarak ülkeden ayrıldığı haberi geçildi. Haberde Bongo’nun nereye gittiğiyle ilgili bilgi verilmedi.

Öte yandan Fas Dışişleri Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamada,  Bongo’nun kendi isteği üzerine ve doktorların görüşü alınarak iyileşme ve tıbbi  rehabilitasyon sürecine başşehir Rabat’taki bir hastanede devam edilmesine karar  verildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Bongo’nun eşi Sylvia Bongo, salı günü Facebook  hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı, ailesiyle istişare ederek,  tedavisinin devamı için Fas Kralı Majesteleri 6. Muhammed’in davetini kabul  etmeyi seçti.” ifadelerini kullanmıştı.

Suudi Arabistan’da düzenlenen “Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı”na  katılmak için Riyad’a gittiği 24 Ekim’den bu yana kameralar karşısına çıkmayan  Bongo’nun öldüğü ya da nüzul geçirdiği iddia edilmişti.

Bongo’nun kaldırıldığı hastanede geçirdiği ameliyat sonrası yapay  komaya sokulduğu ortaya çıkmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ike Ngouoni, 11 Kasım’da yaptığı açıklamada,  Bongo’nun iyileşmeye ve bütün fiziksel yetilerini art kazanmaya başladığını  duyurmuştu.