Anasayfa / Spor / Füze Savunma Sistemi Anlaşması Yapıldı!

Füze Savunma Sistemi Anlaşması Yapıldı!

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi için Fransa ve İtalya ile anlaşma yapıldı. EUROSAM ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında imzalanan Proje Aşama-B olarak isimlendiriliyor. İmzalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un katılımıyla atıldı.

EUROSAM’ın yaptığı açıklamada anlaşmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa ziyareti sırasında imzalandığı kaydedildi. Anlaşma kapsamında Roketsan ve Aselsan ile ortak çalışma ve konsorsiyum yürütülecek.

Konsorsiyuma dahil olan Türkiye-İtalya-Fransa tarafından hava savunma sitemi 2020 ortalarına kadar üretilecek ve geliştirilecek. Sistemde hayalet uçaklar, insansız hava araçları ve füzelere karşı savunma bulunacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan anlaşmaya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Bugün itibariyle EUROSAM ile ilgili bir anlaşma imzaladık. Ki bu çok önemli bir adımdır. Bir diğer NATO ülkesi olan İtalya’nın da içinde olacağı şekilde üçlü bir anlaşmanın adımını böylece atmış olduk. Şimdi bundan sonraki süreç süratle yola çıkmak ve hızlı bir şekilde bu işin üretimini gerçekleştirmek” dedi.

Hakkında nehir kara

Check Also

Başakşehir’de Emre Belözoğlu şoku!

Spor Toto Süper Lig’in 33. haftasında Türk Telekom Stadı’nda Galatasaray’a misafir olan Başakşehir’de kaptan Emre …

Bir cevap yazın