Fransanın Başkenti Pariste Kırmızı Alarm! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Fransanın Başkenti Pariste Kırmızı Alarm!

Bu haber 09 Aralık 2018 - 17:57 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un vergilendirme sisteminde değişiklik sözü vermesi ve protestocuların ‘bardağı taşıran son damla’ dediği akaryakıt zamlarını art alması Sarı Yelekliler’in öfkesini dindirmeye yeterli olmadı. ‘Dördüncü Perde’ adı altında memleket genelinde bugün düzenlenecek protestolar öncesi 89 bin emniyet görevlisi alarma geçti.
Fransa Başbakanı Edouard Philippe sadece Paris’te 8 bin polisin vazife yapacağını, bir düzine zırhlı aracın da amade bekletileceğini açıkladı.
Paris’in sembol bulvarı Champs- Elysees’deki dükkanlara “kapılarınızı kapalı tutun, dışarıda iskemle bırakmayın” gibi uyarılar yapıldı.
Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi ve Zafer Takı gibi simge yapılar ve turistik mekanlarının bugün kapalı kalacağı açıklanırken; futbol maçları, operalar, tiyatrolar, sanat aktivitileri ve konferanslar da iptal edildi.
YouGov adlı araştırma şirketinin verilerine göre, Macron’a destek yüzde 18’e düştü. Fransızların 4’te 3’ünün ise Sarı Yelekliler’i dekteklediği belirtildi.
Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü. Bugüne kadar 3 kişinin öldüğü, 222’si emniyet görevlisi 1043 kişinin yaralandığı gösterilerde, 1424 şahıs gözaltına alındı.
Bu arada Sarı Yelekliler’in Brüksel’e sıçrayan protestoları, Fransa’nın ardından Belçika’da da akaryakıt zamlarına mani oldu.