Anasayfa / Güncel / Fransada İşler Karıştı Burası Bir Lise!

Fransada İşler Karıştı Burası Bir Lise!

Fransa’da idadi öğrencilerinin eğitim politikalarına karşı başlattığı ayaklanmada önceki gün gözaltına alınan talebe sayısının 700’ü geçtiği açıklanırken, Yvelins şehrinde çekilen gözaltı görüntüleri memleket gündeminde bomba etkisi yarattı. Onlarca idadi öğrencisinin adeta bir terör şüphelisi gibi diz çöktürüldüğü, kimilerine aksi kelepçe yapıldığı ve tepeden tırnağa silahlı polisler tarafından sıraya dizildiği görüntüler dünya kamuoyunun da tepkisini çekti. Görüntüyü kaydeden kişinin adeta dalga geçer gibi kullandığı “İşte size uslu duran bir sınıf” ifadeleri de sosyal medyada katı eleştirilerin hedefi oldu.
Dün de devam eden eylemlerde liselerin giriş-çıkışları öğrenciler tarafından kapatıldı, 300’den çok lisede eğitime ara verildi, çöp kutuları, duraklar ve mektep binaları maddi ziyan gördü. Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, 146 öğrencinin gözaltına alınma görüntüleri nedeniyle şoke olduğu söyledi ancak “Olayların hangi ortamda gerçekleştiğini ve o görüntülerden evvel neler yaşandığını da dikkate almamız gerekir” ifadelerini kullandı.
Şoke eden görüntülere dair soruşturma başlatılırken, eylemler dün de devam etti.

Hakkında admin

Check Also

Yaz Tatili Ne Zaman? Karneler ne zaman alınacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 eğitim öğretim yılının son gününü belirledi. Öğrenciler karnelerini almak için sabırsızlanıyorlar. …

Bir cevap yazın