Bugün
Ekonomi
28 Nisan 2022 - 02:38

Fiyatını duyanlar toplamaya çıkıyor! Kuzugöbeği mantarının fiyatı altınla yarışıyor

28 Nisan 2022 - 02:38

Genellikle ormanlık alanda yetişen kuzugöbeği mantarı toplama mevsimi başladı. Kuzugöbeği mantarının fiyatı dudak uçuklatıyor. Peki kuzugöbeği mantarının faydaları nelerdir? Kuzu göbeği mantarı nasıl tüketilir?

TAKİP ETTAKİP ET
Çin tıbbında şifa kaynağı bitkiler arasında yer alan, bağırsak ve mide hastalıklarını tedavi amaçlı olarak kullanılan kuzugöbeği mantarı, Dalaman, Köyceğiz, Menteşe, Ortaca ve  Kastamonu’nun Hanönü ilçesinde, ormanlık alanda yetişen kuzugöbeği mantarı, köylerde yaşayan vatandaşların yüzünü güldürdü. Ormanlık alanlarda doğal olarak yetişen ve kilosu yaklaşık 300 liradan satılan kuzu göbeği mantarı, baharın gelmesi ile birlikte toplanmaya başlandı. Sabahın erken saatlerinde uyanarak ormanlık alanda toplanan mantarların kilogramı semt pazarlarında ve marketlerde 300-400 TL’den satılıyor.

Toplumun neredeyse 4'te 2'sinde kansızlık ya da kan hastalıkları görülür. Bunun için uzmanlar sık sık kan yapıcı besinler tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Bunların başında kuzu göbeği mantarı gelir. Mantar çeşitlerinden en fazla demire sahip olan kuzu göbeği mantarı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Kuzu göbeği mantarının faydaları nelerdir? Kuzu göbeği mantarı nasıl tüketilir?
 
1 / 8