Fıstık Gibi Destek « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Fıstık Gibi Destek

Bu haber 17 Mart 2018 - 18:51 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi.

AK Parti İzmir Milletvekili Nükhet Hotar sahada yaptığı görüşmeler sırasında fıstıkçılar için müjdeli haberi verdi. İşte konuyla ilgili detaylar.

Bergama’da Kozak Yaylası bölgesinde çeşitli temaslarda bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Nükhet Hotar, tarımsal destekler ile ilgili güncel bilgileri aktardı. Özellikle Türkiye geçtiğimiz günlerde duyurulan tarımsal teşvik kapsamında fıstık üreticilerinin d kapsam altında olduğunu söyleyen Milletvekili Hotar, çamfıstığı ile ilgili yapılan düzenleme sonrasında çamfıstığının birinci ürün kategorisine çıkarıldığını ifade etti. Bu da üreticilerin dönüm başına alacağı desteğin daha fazla olacağını gösterirken, bu durum kısa süre içerisinde Türkiye’de ilgi gördü.

Dönüm Başında 100 TL Verilecek
Bitkisel Üretimi Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliği adı ile yapılan yeni çalışmalarda çamfıstığı için dönüm başına yapılan ödeme arttırıldı. 2017 itibari ile dönüm başına 10 TL gibi bir ücret alan üreticiler bundan sonraki süreç içerisinde artık 100 TL gibi bir yüksek ücret alacak. Bu bakımdan önümüzdeki dönemlerde çamfıstığı üretiminin artması ve teşvikler ile birlikte bu üründeki ekonomik katkının da yükseltilmesi bekleniyor.

“Bir ülkenin eğitime ne kadar ihtiyacı varsa, tarım ve hayvancılığa da o kadar ihtiyacı vardır.” Diyerek tarımsal alanda yapılan düzenlemelere vurgu yapan Milletvekili Hotar, son 15 yıldaki çalışmalara da değinerek bu konudaki gelişimi öne çıkardı.

Üreticiler Mutlu
Milletvekili Hotar tarafından verilen müjde sonrasında açıklamalar yapan üreticiler ise yüzde 1000 gibi bir artış yaşanan teşviklerden dolayı oldukça mutlu olduklarını dile getirdi.