Fındık Üreticisi Gübre Fiyatlarından Şikayetçi… « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Fındık Üreticisi Gübre Fiyatlarından Şikayetçi…

Bu haber 12 Nisan 2019 - 20:52 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, üreticilerin bugünlerde fındık bahçelerine atması gereken yazlık gübreyi yüksek fiyatından ötürü atamaz hale geldiğini öne sürdü. Karan, yaptığı yazılı açıklamada, geçen sene çuvalı 40-45 lira olan yazlık gübre fiyatının şu anda 65-70 lira olduğunu belirtti.

‘BİR AN ÖNCE FİYATLARA MÜDAHALE EDİLMELİ’

Bölgede fındıkta verim ve nitelik için gübreyle zirai mücadelenin mühim olduğunu kaydeden Karan, şöyle devam etti:

‘Üreticiler bugünlerde fındık bahçelerine atması gereken yazlık gübreyi yüksek fiyatından ötürü atamaz hale geldi. Şu anda piyasada 65 liranın altında gübre yok. Nakliyesi ile beraber bu rakam çuval başına 70 lirayı geçmekte. Üreticilerin bu fiyatlardan bahçelerine gübre atması olası değil. Acilen Tarım ve Orman Bakanlığı bu duruma müdahale etmelidir. Fındıkta yüksek girdi maliyetleriyle ne üretimi artırabiliriz ne de kaliteyi artırabiliriz. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifi iştiraki olan Gübretaş’ın üretimi durdurması da gübre karaborsacılığını doğurmaktadır. Bir an evvel gübre fiyatlarına müdahale edilmeli ve Gübretaş üretime geçmelidir.’

‘DOLARA ENDEKSLİ SATIŞA DUR DENİLMELİ’

Türkiye’de gübrenin dolar kurundan alınıp satıldığını belirten Karan, ‘Bayiler Türk liralarını dolara çevirip öyle mal temin etmektedir. Enflasyonla topyekün mücadele verildiği bir dönemde gübre fiyatının dolara endeksli satışına da dur denilmelidir.’ ifadesini kullandı.