FETÖ, ihanete böyle hazırlandı: İstanbul’daki darbeye hazırlık toplantıları « Haberkulis.org

SON DAKİKA

FETÖ, ihanete böyle hazırlandı: İstanbul’daki darbeye hazırlık toplantıları

Bu haber 20 Nisan 2019 - 15:53 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş gibi sözde üst düzey FETÖ yöneticilerinin elebaşı Gülen’in vuruş talimatını,  öbür teşkilat yöneticilerine aktarmasının ardından, Ankara Konutkent’teki villada,  6-7-8-9 Temmuz 2016’da  Adil Öksüz başkanlığında, sözde Yurtta Sulh Konseyi  üyeleri eski Tuğgeneraller Mehmet Partigöç, Gökhan Şahin Sönmezateş, Tuğamiraller  Ömer Faruk Harmancık, Halil İbrahim Yıldız, Albaylar Murat Koçyiğit, Bilal Akyüz,  Hakan Bıyık, Yarbaylar Turgay Sökmen ve Mustafa Barış Avıalan’ın katıldığı  toplantı gerçekleşti.

Bu toplantıda, Türkiye genelinde hangi birliklerin kullanılacağı,  uçakların bombalayacağı kritik halk kurumları, alıkonulacak vuruş karşıtı generaller ve sözde atamalara ilişkin detaylar belirlendi.

Detayların belirlenmesinin ardından 12-13-14 Temmuz 2016’da darbeci  askerler tarafından İstanbul’da Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı, 66.  Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Hava Harp Okulu’nda toplantılar düzenlendi.

Bu toplantılar askerlerin yapması gerektiği terör saldırılarına karşı veya güvenlik amaçlı toplantılar değil, bir ülkenin yönetiminin ele geçirilmeye  çalışılması ve hükümetin devrilmesine yönelik darbeci askerlerin saldırı  planlarını içeren hazırlık toplantılarıydı.

Darbecilerin İstanbul’daki ilk toplantıları Maltepe 2. Zırhlı Tugay  Komutanlığı’nda 12-13-14 Temmuz 2016’da gerçekleşti.

Darbeci eski Kurmay Albay Muzaffer Düzenli’nin Ankara’dan gelerek  iştirak ettiği toplantıya darbeciler 2. Zırhlı Tugay Komutanı eski Tuğgeneral  Özkan Aydoğdu, 1. Ordu Harekat Yarbaşkanı eski Tuğgeneral Eyyüp Gürler, eski  Kurmay Albaylar Mehmet Kapan, Uzay Şahin, Ömer Faruk Özköse, Sadık Cebeci, Rıfkı  Keser ile Onur Özden, eski Kurmay Yarbaylar Engin Durmaz, İrfan Arat, Fatih  Karakaya ile Şakir Çınar, eski Kurmay Binbaşılar Mehmet Murat Çelebioğlu ile  Murat Yanık ve eski Yüzbaşı Mehmet Karabekir katıldı. Kuleli Askeri Lisesi  Komutanı eski Albay Mürsel Çıkrıkçı ise sadece 12 Temmuz’da gerçekleşen  toplantıda amade bulundu.

İSTANBUL’DAKİ DARBE FAALİYETLERİ MUZAFFER DÜZENLİ’NİN KOORDİNESİNDE

İstanbul’daki faaliyetler Ankara’dan gelen Düzenli’nin koordinesinde  gerçekleşirken 13 Temmuz’daki toplantıda, birlik komutanları tarafından  planlamaya yönelik çalışmaların devam ettiği ve herhangi bir problemin  olmadığının anlatım edildiği anlatıldı.

Muzaffer Düzenli ve Özkan Aydoğdu’nun önünde iki farklı harita  bulunduğu, haritalarındaki bilgileri denetim edip karşılaştırdıkları, bu  eşleşmede ellerindeki haritalarda iptal edilen bölgelerin planlamadan  çıkarıldığına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca vuruş girişimi kapsamında  hazırlanan iddianamede yer verildi.

Sorumluluk bölgeleri üzerinden birlik komutanları ile görüşmeler  yapılarak, vuruş faaliyetinin 15 Temmuz gecesi Muzaffer Düzenli tarafından  başlatılıp koordine edileceği de Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndaki  toplantıda kararlaştırıldı.

DARBECİLERİN SORUMLULUK ALANLARI TOPLANTIDA BELİRLENDİ

Toplantıda Anadolu yakasında hangi birliklerin hangi noktalarda darbe  faaliyetleri yürüteceği de belirlendi.

Köprü ayaklarının denetim sorumluluğunun Kuleli Askeri Lisesi’nde  olup 2. Zırhlı Tugay’ın zırhlı araçlarla faaliyeti takviye edeceği, Sabiha  Gökçen Havalimanı, Üsküdar Çevik Kuvvet ile Türk Telekom Genel Merkezi’nin  2. Zırhlı Tugay Komutanlığı, TEM ve E-5 bağlantı yollarının birinin  Samandıra’daki Motorlu Alay Komutanlığı diğerinin ise Piyade Okul Komutanlığı  sorumluluğunda olması toplantıda belirlendi.

Toplantılar sonucu Muzaffer Düzenli, Murat Yanık, Onur Özden, Mehmet  Murat Çelebioğlu ve Uzay Şahin’in irtibat ve koordinasyon timi olması  kararlaştırıldı.

Mehmet Nail Yiğit, siyasi-bürokratların gözaltına alınması, Fethi  Alpay da Hava Harp Okulu’nun faaliyetleri ve İstanbul’da gerçekleşen uçuşlardan  mesul oldu.

Özkan Aydoğdu’nun, 1.Tank Tabur Komutanı Şakir Çınar’ı Sabiha  Gökçen Havalimanı’nı güvenlik altına almakla görevlendirdiği, 2. Tank Tabur  Komutanı I?rfan Arat’ı her iki boğaz köprüsünün Anadolu yakasının  girişlerini denetim altına alma ve Üsküdar’daki Çevik Kuvvet Şube  Müdürlüğü’nün güvenlik altına alınması talimatını verdiği belirlendi.

Acıbadem Türk Telekom’u işgal etmesi için Yüzbaşı Mehmet Karabekir’i  görevlendirdiği tespit edilen Aydoğdu, Fenerbahçe Orduevi’ne de takviye kuvvet  görevlendirdi.

Nebi Gazneli ve Müslüm Kaya’nın Hasdal 6. Motorlu Piyade Alayı’nın  askerlerini AKOM, I?stanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi,   TRT Harbiye Radyo Binası ve TRT Ulus Binası ile Taksim Meydanı işgalinde  kullanmaları kararlaştırıldı.

“KEŞİF” VE “ATEŞLE KARŞILIK” TALİMATI TOPLANTIDA VERİLDİ

Toplantıda, darbeci general Özkan Aydoğdu birlik komutanlarına  mesuliyet bölgelerinde sivil şekilde keşif yapmaları talimatı verirken,  darbeci Albay Muzaffer Düzenli de ateş açana ateşle karşılık verileceğini  tebliğ etti.

Birlik komutanlarının mesuliyet bölgeleri ile ilgili ne kadar  personel ve araçla nasıl denetim edecekleri konusunda planlamayı tamamladıkları,  bu plan ile ilgili araçların, teçhizatın bakımı ve personelin hazırlanması gibi  hazırlıkların devam ettiğinin anlatım edildiği, faaliyetin ifşa olmaması için  personelin vazife alanlarına sevki ve yönlendirilmesi sırasında acil olarak  nasıl ve hangi sebep ileri sürülerek çağrılacağının tartışıldığı,  seçeneklerden olan alayların kolluk kuvvetlerinin toplumsal olayları destekleme  kapsamında terör eylemi şüphesiyle birlik personelinin mesaiye çağrılmasına  bu toplantıda karar verildi.

Darbeci Tuğgeneral Eyyüp Gürler’in Ankara’dan etkinlik öncesi  karargaha hazırlık mesajı gelip gelmeyeceğini Muzaffer Düzenli’ye sorduğu,  personelin bu kalkışmanın hiyerarşik olduğuna dair ikna etmek maksadıyla  böyle bir mesaj veya emre gereksinim olduğunu söylediğini, Muzaffer Düzenli’nin  ise bu kapsamda bir mesajın hazırlanmasını Ankara’ya döndüğünde karargaha  ileteceğini ve bu yönde bir mesajın yayınlanacağını söylediği de  iddianamelerdeki tespitlere yansıdı.

Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndaki toplantıların sona ermesinin  ardından Muzaffer Düzenli Sadık Cebeci’ye 6. Alay Komutanı Müslüm Kaya’ya ön  bilgilendirmeyi yapmasını, ayrıca Murat Yanık, Uzay Şahin ve Murat  Çelebioğlu’na eş bir koordinasyon toplantısının 66. Mekanize Piyade Tugay  Komutanlığı’nda yapılması talimatını verdi.

İKİNCİ TOPLANTI, 66. MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI’NDA

14 Temmuz 2016’da öğle saatlerinde 66. Mekanize Piyade Tugay  Komutanlığı’nda düzen edilen toplantıya Yanık, Şahin ve Çelebioğlu’nun yanı  dizi darbeciler Tugay Komutanı eski Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Komutan  Yardımcısı eski Kurmay Albay Yusuf Sarı, eski Kurmay Yarbay Osman Akkaya, eski  Kurmay Binbaşı Ahmet Baykal, eski Kurmay Yüzbaşı Özkan Özgenç, eski Kurmay  Yarbay Kadir Yıldız ve eski Kurmay Binbaşı Fatih Sönmez iştirak etti.

Toplantıda Uzay Şahin “faaliyet” olarak anlatım ettiği darbe  girişiminin 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda tebliğ edilen tarih olan 15 Temmuz  günü icra edileceğini aktardığı, herhangi bir yerden ateş edildiğinde  ateşle karşılık verileceği talimatını ilettiği, haberleşme sistemi olarak  öncelikle cep telefonu, cep telefonunun çekmemesi durumu olursa telsizle  haberleşmenin sağlanmasına karar verildiği belirlendi.

MESAİ UZATMAK İÇİN “SİLAH KAYBI” YALANI

Tugay personelinin mesaiye çağrılma veya mesainin uzatılması  seçeneklerinin toplantıda tartışılması sonucunda tugayın herhangi bir silah  kaybı laf konusu olduğunda o silah bulunana kadar bütün personelin mesaiyi terk  etmeyeceğine yönelik önceden verilmiş talimatın olmasından ötürü bu seçenek  üzerinden mesainin uzatılmasının sağlanacağına karar verildi.

Toplantıda Mehmet Nail Yiğit tarafından Özkan Özgenç’e kurmuş olduğu  ekiple Avrupa yakasında gözaltına alacakları personelin bulunduğunu, buna  yönelik de ekibin ve hazırlığının lüzumlu koordinelerinin yapıldığını  anlattığı tespit edildi.

Özgenç konuyla ilgili alınan ifadesinde Yiğit’in, Ahmet Davutoğlu,  Numan Kurtulmuş, Kadir Topbaş, Mehmet Müezzinoğlu ve Fatih Saraç gibi  siyasi-bürokratların isimlerinin yer aldığı bir liste sunarak gözaltına  alınmaları talimatı verdiğini beyan etti.

SON TOPLANTI HAVA HARP OKULU’NDA

İstanbul’daki son darbeye hazırlık toplantısı, 14 Temmuz’da 21.00  sıralarında Hava Harp Okulu’nda başladı.

Toplantının Hava Harp Okulu komutanı Fethi Alpay’ın makam odasının  bulunduğu kattaki toplantı salonunda icra edildiği, toplantıya Murat Yanık,  Uzay Şahin, Mehmet Murat Çelebioğlu, Muzaffer Düzenli, Eyüp Gürler, Müslüm  Kaya, Nebi Gazneli, Sadık Cebeci, Onur Özden, Gökhan Şahin Sönmezateş, Ahmet  Gümüş, Rıfkı Keser, Zafer Özleblebici, Ahmet Zeki Gerehan’ın katıldığı kamera  kayıtlarından tespit edildi.

Toplantının koordinatörlüğü Alpay, Sönmezateş ve Düzenli tarafından  yapılırken, üçünün 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece 03.00’te darbenin  icra edileceğini tebliğ ettiği belirlendi.

Sözde “Yurtta Sulh Konseyi”nde yer alan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan’a  suikast girişimini planlayıp saldırıyı yöneten eski Tuğgeneral  Sönmezateş burada İstanbul’daki vuruş hazırlıklarının dışında ayrı bir toplantı  daha organize etti. Sönmezateş’in bu toplantıda suikast planlamalarının yanı  sıra, Moda Deniz Kulubü’nde derdest edilecek rütbelilere ilişkin planlamaları  yaptığı da ortaya çıktı.

Darbenin İstanbul’daki son hazırlığı ise 15 Temmuz’da 10.00  sıralarında yapıldı.

Murat Yanık, Uzay Şahin ve Mehmet Murat Çelebioğlu’nun Harp  Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu’nun buyruk subayı olan Fatih Irmak  ile buluşarak ona Bekiroğlu’nun kaçırılarak hapsedilmesi görevini tebliğ  ettikleri, Fatih Irmak’ın görevi kabul ettiği, şahsın Hadımköy Askeri  Cezaevi’ne götürülmesinin kararlaştırıldığı tespit edildi.

DARBECİ BİNBAŞI, TOPLANTIDA GERÇEKLEŞENLERİ İTİRAF ETTİ

Darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve ilk ifadesinde  toplantılara ilişkin itirafta bulunan eski Kurmay Yarbay Murat Yanık, şu  itiraflarda bulundu:

“Akşam yapılan toplantıya belirttiğim gibi Muzaffer Düzenli de  Ankara’dan gelip iştirak etti. Bu toplantıda bulunan 2. Zırhlı Tugaya bağlı  olmayan birlik komutanlarının ise Muzaffer Düzenli tarafından çağrıldıklarını  düşünüyorum. Gerek 2 gerekse 66. Zırhlı Tugay’da yapılan toplantılarda alay  ve tabur komutanlığının seviyesinde bulunan personele önceden belirlenen,  güvenlik altına alınacak hususlar ayrı ayrı tebliğ edildi. Yalnızca 2. Zırhlı  Tugay’da yapılan toplantıda Muzaffer Düzenli ile Özkan Aydoğdu ile birlikte  değerlendirme yaparak güvenlik altına alınacak bazı bölgeleri revize ettiler.  Vuruş girişimi günü toplantılarda denetim altına alınması tebliğ edilen tüm  noktalar denetim altına alınmaya çalışıldı.”

Yanık, Hava Harp Okulu’nda gerçekleştirilen toplantı ile ilgili  olarak, Gökhan Şahin Sönmezateş’in başında bulunduğu ekibin yaptığı  toplantıda I?stanbul ili faaliyetleri konuşulmadığını söyledi.

Kendisinin içerisinde yer aldığı ekibi Fethi Alpay’ın koordine  ettiğini anlatım eden Yanık, “Kurmay Albay Ahmet Zeki Gerehan, aynı yerde öğretim  elemanı olan Zafer Özleblebici ile beraber bir planlama yapıp öğrencileri  öbek öbek dağıtacağını anlatım etti. Takviyenin amacı yetişmiş rütbeli  personel olan akademinin öğrencilerinin sevk ve idarede vazife alarak  faaliyetin kolaylaştırılmasıydı. Kara Harp Akademisi öğrencilerine faaliyetin  vaka günü havadis, bilgi, salık verildiğini değerlendiriyorum.” şeklinde beyanda bulundu.

DARBE GİRİŞİMİ PLANLANANDAN ERKEN BAŞLADI

Yapılan toplantılarda faaliyetin 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan  gece 03.00’te başlaması kararı alınmasına karşın 20.00 sıralarında Muzaffer  Düzenli, cep telefonuyla Murat Yanık’ı arayarak “Faaliyet bir saat içerisinde  başlayacak birlik komutanlarına bilgi verin.” talimatını verdi.

Bunun üzerine Murat Yanık, Uzay Şahin ve Mehmet Murat  Çelebioğlu’nun birlik komutanlarını tek tek arayarak Muzaffer Düzenli’nin  talimatını ilettiği, bu konuşmadan yaklaşık 10 dakika sonra Düzenli’nin bu  sefer Çelebioğlu’nu arayarak faaliyetin fiilen başlaması talimatını verdiği,  bunun üzerine şahısların faaliyetin başlaması talimatını ilettikleri tespit  edildi.

15 Temmuz vuruş girişimi öncesi FETÖ’cü hainlerin yaptığı bu  toplantılarda, İstanbul’daki denetim noktaları da belirlendi.

Hain vuruş girişiminde İstanbul’da 15 yaşındaki Halil İbrahim  Yıldırım’dan 16 yaşındaki Abdullah Tayyip Olçok’a, ev hanımları Türkan Türkmen  Tekin ve Ayşe Aykaç’tan akademisyen İlhan Varank’a, foto muhabiri Mustafa  Canbaz’dan reklamcı Erol Olçok’a kadar pek fazla şahıs şehitlik mertebesine erdi.

Vatandaşlarla vatansever kolluk kuvvetlerinin destansı mücadelesi  sonucu darbeciler hain emellerine ulaşamadı.