Faik Öztrak : YSK’nın alacağı karar tarihidir.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Faik Öztrak : YSK’nın alacağı karar tarihidir..

Bu haber 14 Nisan 2019 - 11:35 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak dün partisinin umumi merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İstanbul seçimleriyle ilgili geçersiz oyların yeniden sayılması işleminin sona yaklaştığını, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun hâlâ 14 bin civarında oyla önde bulunduğunu belirti. 
“İktidar 1 Nisan’dan beri ağzında gevelediği organize işler senaryosunu devreye soktu. Ben de organize seçimi çalma şeması hazırladım onu paylaşmak istiyorum” diyen Öztrak, gösterdiği şema üzerinden yaşanan süreci anlatarak şunları söyledi:  “3 Nisan’da AKP Umumi Başkanı Erdoğan, AKP yöneticileri, Binali Yıldırım ve bakanlar Dolmabahçe’de bir araya geldi. Bu toplantıdan sonra bir kumpasın düğmesine basıldı. Tablo son radde açık, saray ve sarayın bekçisi sandıkta kaybettikleri İstanbul’u, FETÖ tipi bir kumpasla ‘şaibe’ var diyerek masada art alma harekatının önünü açmışlardır. YSK’ya yapılan olağanüstü itirazın hukuki kılıfı Büyükçekmece’de taşıma oyla ilgili usulsüzlük iddialarıdır. Bu gerekçe ile de YSK’ya olağanüstü başvuruda bulunulmuştur. Biz de abes durmadık. Bizim elimizde de vatandaşların karşılaştıkları traji gülünç olaylarla ilgili dilekçeler var. Bu tutanaklarda neler yok ki? 14 yaşındaki çocuklara ebeveyn babasının evde oturup oturmadığına ilişkin tutanak imzalatmak istemişler. Millet ihtiyar ana babasını evine almış, polis defalarca gelip soruyor. İmzalatılan tutanakların bir örneği vatandaşlara da verilmiyor. Hatta polisler polisleri şikâyet ediyor. ‘Bizim eve de arkadaşlar bir kaç kere geldi’ diyorlar.”

‘Demokrasi kaybeder’

“Ne hedefleniyor? İtirazlarına, seçimlerin sonucunu etkileyecek kadar, taşıma seçmen var diye bu kadar sayıda tutanak eklemek istiyorlar ama olası olmuyor. YSK bu listeleri kesinleştirmiş. Bu listeler kesinleştikten sonra itiraz çıkarmak olası değildir. 2014’te YSK, sandık seçmen listelerinin itiraz üzerine yeniden ele alınamayacağına karar vermiş. Aynı kararında ‘seçimin iptali istenemez’ demiş. Bunun önü açılırsa, o vakit bundan evvel yapılan bütün seçimlere itiraz olası hale gelir. Tabii kaybedeni de Türk demokrasisi olur. Yargı, bu kumpasın, geçmişteki FETÖ tipi kumpasların sebep olduğu gibi bir kere daha hukuk devletini demokrasiyi yerle bir etmesine ruhsat vermemelidir. YSK’nın alacağı karar tarihidir, Türk demokrasisinin geleceğini belirleyecektir.”

YSK’nın, KHK ile ihraç edilen isimlere mazbataların verilmemesi kararını da eleştiren Öztrak “Seçilmesine, namzet olmasına, vazife yapmasına yasal hiçbir sakınca görmediğiniz bir kişiye mazbata vermeyip, ikinci olana bu sandalyeyi ikram etmek ulusal iradeyi sakatlamıştır” dedi.

‘Zaman kazandırma amaçlı’

Öztrak, YSK’nın Büyükçekmece kararını ertelemesiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “YSK tarafından alınan bu karar, Kurul’un ağır baskı altında olduğunu bir kez daha göstermektedir. Bu erteleme kararı, iktidara vakit kazandırmayı amaçlamaktadır. Alınan bu erteleme kararıyla, ülkemiz demokrasisine ve hukuk devletine verilen hasar giderek büyümektedir.”