Anasayfa / Teknoloji / Facebook’a cezai soruşturma

Facebook’a cezai soruşturma

New York Times gazetesinin haberine göre yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olan Facebook, üyelerine ait kişisel verileri 150’den çok şirketin kullanımına açmak için anlaşmalar yaptı.

Facebook her ne kadar üçüncü şahıslarla bilgi paylaşımına son verse de, iddiaya göre Netflix, Spotify, Amazon, Apple, Sony ve Microsoft gibi şirketlerin kullanıcı verilerine ulaşmasına uzun bir süre daha ruhsat verdi. Facebook, bu sürede kamuoyu önünde ısrarla ‘veri paylaşımının kullanıcı mahremiyetine ziyan verdiğini’ savunuyordu. 

İfade verecek

Gazete, New York’taki soruşturma kurulunun şimdiden en az iki akıllı telefon üreticisi ve bazı cihaz üreticilerini ifadeye çağırdığını duyurdu.

Gazeteye konuşan bir Facebook sözcüsü, yetkililerle işbirliği yaptıklarını ve soruşturmayı çok ciddiye aldıklarını söyledi.

Cezai soruşturma haberiyle Facebook hisselerinin çarşamba kapanış sonrası yüzde 1.5 düştüğü aktarıldı. 

ABD kongresinde anlatım vermişti

Londra merkezli ‘Cambridge Analytica’ adlı veri analiz firmasının 2018 yılında 50 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri ABD’de ve İngiltere’de kritik siyasi seçimleri etkilemek için usulsüz kullandığı iddia edilmişti. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bunun için “Bu tür olayların yaşanmaması için yıllar önce önlemler almıştık. Ancak, hata yaptık. Daha yapılması gerekenler var” yorumunu yapmıştı.

Facebook ayrıca kullanıcı verilerini şirketlere satmak, bu verilerin usulsüz kullanımını denetlememek, telefonlarına sosyal medya platformunun uygulamasını yükleyen kişilerin cep telefonu konuşmalarını ve kısa mesaj kayıtlarını tutmakla suçlanmıştı. 

Mark Zuckerberg, kullanıcı bilgilerinin izinsiz paylaşılmasıyla ilgili ABD Kongresi’nde anlatım vermişti.

Netflix Facebook Apple Sony Microsoft

Hakkında admin

Check Also

Huawei Mate 20 Pro makro fotoğraf performansı

Fotoğraf makinesi kameralarının gelişmesiyle birlikte farklı özelliklere de kavuşmaya başladılar. Bunlardan biri de makro yani …

Bir cevap yazın