Euro ise 4,86’yı aşarak tarihi rekorunu kırdı. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Euro ise 4,86’yı aşarak tarihi rekorunu kırdı.

Bu haber 19 Mart 2018 - 20:01 'de eklendi ve 8 kez görüntülendi.

Geçen hafta tahvil piyasasından çıkışlarla 10 yıllık tahvilin bileşik faizinin iki haftalık süreçte gördüğü en yüksek seviye itibariyle 90 baz puan civarında yükseliş kaydetmesi ardından piyasalar yarın Hazine’nin gerçekleştireceği 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil ihraçlarını izleyecek.

DOLAR/ TL NEDEN YÜKSELİYOR

Jerome Powell liderliğinde yapılacak olan ilk Fed toplantısının haftasına girilirken, piyasalar da bu toplantıdan gelecek olan kararları beklediğini söyleyen GCM Menkul A.Ş.Araştırma Uzmanı Enver Erkan sozcu.com.tr’ye açıklamasında doların neden yükseldiğine dair şu açıklamalarda bulundu, Türk lirasındaki, değer kaybı siyasi gelişmeler sebebiyle gerçekleşiyor. Fed’in 25 baz puan faiz artırması bekleniyor ve bu tamamıyla fiyatlamaların içerisinde. Gelişmekte olan ülke para birimler başta ZAR olmak üzere değer kayıpları var. TRY’deki değer kaybında iç dinamikler de öne çıkarılıyor, ancak genel hareket Fed öncesinde diğer gelişen ülkelere paralel bir şekilde gerçekleşmektedir. Günlük bazda %0,47 değer kaybeden TRY; ZAR, MXN ve KRW gibi para birimlerinin arkasından gelmektedir.

3 FAİZ ARTIRIMI BEKLENİYOR

Uzman Enver Erkan konuşmasının devamında “Fed konusunda odaklandığımız nokta geleceğe dair faiz beklentilerinin ortaya konulduğu nokta grafiğindeki hareketler olacaktır. Piyasalar Fed’den toplamda 3 faiz artırımı bekliyor ve bu beklentinin 4 veya daha fazla faiz artırımına kayması durumunda USD temasında güçlü fiyatlama reaksiyonları söz konusu olabilir. Fed ekonomik tahminlerini de güncelliyor ve özellikle enflasyon bacağında yapılabilecek yukarı yönlü güncellemeler de Fed’den faiz artırım beklentilerini yükseltebilir. USDTRY kuru kısa vadeli olarak yükseliş trendinin güncel alt noktası 3,90 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe USDTRY kuru yukarı yönlü çıkışına kaldığı yerden devam etmek isteyebilir. USDTRY için 3,9467 seviyesi 1 Aralık 2017 zirvesidir. Bu sebeple de kurda yukarı yönlü çıkışlar tamam mı devam mı sorusunun cevabında yukarıda bahsettiğimiz 3,9465 seviyesi tarihi zirve (3,9818) öncesinde önemli bir bariyerdir.” ifadelerini kullandı.

EURO’YA YANSIYOR

RUTERS’a konuşan bir bankacı, “Global olarak piyasalarda Fed toplantısı öncesi bir baskı var. Bu da TL dahil gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor. Ancak TL kendi iç nedenleri yüzünden en çok değer kaybedenler arasında Güney Afrika randı ve Meksika pesosu ardından ön sıralarda yer alıyor. TL’deki değer kaybı euro/TL’ye de yükseliş olarak yansıyor” dedi.

Piyasalarda bu hafta ayrıca jeopolitik haber akışı, Fed toplantısı ve AB Liderler Zirvesi izlenecek. Hazine yarın 13 Kasım 2019 itfalı altı ayda bir yüzde 6.5 kupon ödemeli iki yıllık gösterge tahvili yeniden, yeni 10 yıllık gösterge olacak olan 8 Mart 2028 itfalı altı ayda bir yüzde 6.20 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili ise ilk kez ihraç edecek.