Ergani’de HDP’li 2 belediye meclis üyesine… « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Ergani’de HDP’li 2 belediye meclis üyesine…

Bu haber 01 Mayıs 2019 - 14:29 'de eklendi ve 19 kez görüntülendi.

 

Kamu görevlerinden KHK ile ihraç edilen Müslüm Ocay ve Erdal Tekdemir, 31 Mart mahalli seçimlerde HDP’den Ergani Belediyesi meclis üyesi seçilip, 4 Nisan’da mazbatalarını aldı. Yüksek Seçim Kurulu’nun, KHK’lılara mazbataların verilmeyeceği açıklamasının ardından Ergani İlçe Seçim Kurulu’nca yapılan incelemelerde Ocay ile Tekdemir’in KHK’lı oldukları belirlendi.

İlçe Seçim Kurulu Ergani Belediyesi’ne gönderdiği yazıda Ocay ve Tekdemir’in mazbatalarının iptal edildiği belirtilerek, yazıda şu ifadelere yer verildi:  

“31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde sonucunda Ergani ilçemiz belediye encümenliğine seçilen belediye meclisi soylu ve yedek üyelerinin ad ve soyadları bildirilmişti. Ancak Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının ilgili (b) yazılı ile almış oldukları karar gereğince Halkların Demokratik Partisi listesinin 3 ve 7 sıralarında Ergani Belediye Meclis Üyeliğine seçilen Müslüm Ocay ve Erdal Tekdemir’in KHK ile halk görevlerinden ihraç olmaları nedeniyle mazbataları iptal edilmiştir.”