Erdoğan’a Deli Diyen Yunan Bakan’a Ülkesinden Tepki! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Erdoğan’a Deli Diyen Yunan Bakan’a Ülkesinden Tepki!

Bu haber 02 Nisan 2018 - 21:11 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Yunanistan savunma bakanı Panos Kammenos cumhurbaşkanı R.T Erdoğan’a deli dedikten sonra ülkesindeki siyasi partilerden yoğun tepkiler almaya başladı.

Milliyetçi söylemleriyle tanınan Kammenos, iki Yunan askerinin Türkiye’ye kaçırıldığına inandığını ve iki askerin 15 yıl mapusta kalabileceğini söylemiş; Türkiye ile Ege’de sıcak bir çatışma yaşanabileceğini ve Yunan halkına müsterih olmalarını söyleyemeyeceğini dile getirmişti.

Açıklamaya tepki gösteren ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) yazılı açıklamanında, şu ifadeler bulundu:

Kammenos’un geçirdiği cinneti izaha bile gerek yoktur. Kammenos, Savunma Bakanlığı gibi önemli bir bakanlığa layık değildir. Demokratik Cephe Partisi lideri Fofi Yenimmatas Kammenos’un bu çıkışlarına karşı Yunan Başbakan Aleksis Çipras’ın ciddi bir tavır alması şarttır açıklamanını yaparken; ılımlı sol POTAMİ partisi lideri Stavros Theodorakis, Kammenos’un bu çıkışları, ulusal çıkarlarımıza hizmet etmediği gibi zarar vermektedir dedi.

ANEL milletvekili ve aynı zamanda Panos Kammenos’un kuzeni Dimitris Kammenos, savunma bakanının bu çıkışlarını abartılı olarak niteledi. Savunma Bakan Yardımcısı Fotis Kuvelis de, Kammenos’un Türkiye’de tutuklu bulunan iki Yunan askerinin rehin alındıkları yolundaki ifadelerinin isabetsiz olduğu yorumunu yaptı. İki Yunan askerinin evvelce tasarılı bir şekilde kaçırılarak Türkiye’ye götürüldüklerine inandığını söyleyen Kammenos, Türkiye’de adalet ve yargı bütünüyle Erdoğan’ın elinde bulunduğundan, iki Yunan askerinin 15 sene mapusta kalabileceğini öne sürmüştü. Yunan gazeteci Yannis Sideris ise kendi radyo programında Yunan Başbakanı Çipras’ın Erdoğan’a sultan demesini protokol ihlali olarak izah etti ve sözlerine şöyle devam etti:

Unutmamak gerekir ki Erdoğan Türk halkı tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Bu gibi ifadeler Başbakanlara yakışmaz. Ne Çipras’ın ne de Kammenos’un gerginliği tırmandırmak isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tuzağına düşmesi gerekir. Yunanistan Başbakanlığı tarafından bir gün önce (1 Nisan) yapılan medya izahında kullanılan ifadeler, Yunan makamlarının ülkemize karşı düzeyi gittikçe düşen bir üslup kullanmaya başladığını ortaya koymaktadır denilen izah, şöyle devam etti: Yunanistan’ın işine geldiği vakit hukuk devleti ilkesini öne çıkardığı, işine gelmediği vakit ise bu ilkeyi kolayca görmezden gelerek beynelmilel mahkemelerce aleyhinde alınan kararları uygulamadığı da yakın tarihimizden bilinmektedir.

Pazar günü Hatay’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Geçen hudut ihlali yapan subayı biz yakaladık, Batı ayağa kalktı. Kusura bakmayın, biz yargı devletiyiz. Sizin yargınız var da bizim yargımız yok mu? ifadelerini kullanmıştı