Anasayfa / Dünya / Elektronik sigara zehirliyor!

Elektronik sigara zehirliyor!

Elektronik sigaraya dair çeşitli araştırmalarda bulunan bilim insanları, elektronik sigara buharında insan sağlığına zararlı kurşun, arsenik, krom, manganez ve nikel gibi maddelere rastladıklarını açıkladı.

Sigara tiryakileri arasında giderek popülerleşen elektronik sigara, artık her yerde rastlanır hale geldi. Öyle ki bu işi hobi gözüyle bakıp evinde kendi likidini üreten insanlar bile türedi. Halk arasındaki genel kanı, elektronik sigaranın normal sigaraya göre daha az verdiği yönünde. Ancak uzmanlara göre, bu kanı hiç ama hiç doğru değil. Hatta sigaraya göre, fazla zararlı bile olabilir.

E-SİGARA TOKSİK MADDELERLE DOLU

John Hopkins Üniversitesi’nde faaliyet yürüten bilim insanları, yaptıkları elektronik sigara araştırmalarında yeni kanıtlara ulaştı. Araştırmacılar, titizlik ile yürüttükleri deneylerde elektronik sigaranın buharında kurşun, arsenik, krom, manganez ve nikel gibi insan sağlığına inanılmaz boyutta zararlar verebilecek olan toksik metallere rastladı. Bu metallere uzun süre maruz kalan bir insanın karaciğer, akciğer, bağışıklık sistemi ve beyin sinir hücrelerinin hasar görmesi hatta kanser olması işten bile değil.

SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

Elektronik sigaranın çok sağlıklı bir şey olmadığı kabul. Ancak, ‘hiç zararı yok kardeşim içebilirsin’ demek de doğru değil. Gördüğünüz gibi, araştırmacılar bu işin üstüne gidiyorlar. Çok yakın bir zamanda, yeni kanıtlara ulaşılacağından eminim. Ha sigara olsun, ha elektroniği olsun siz siz olun sağlığınıza gözünüz gibi bakın efenim.

Hakkında hande

Check Also

Trump’ın skandal kararında ‘bomba’ çıktı!

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Trump yönetimi,  Kongreye bu hafta Suudi Arabistan ve …

Bir cevap yazın