Ekrem İmamoğlu: Mazbatamı istiyorum « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Ekrem İmamoğlu: Mazbatamı istiyorum

Bu haber 03 Nisan 2019 - 21:47 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

İstanbul’daki seçim sonuçlarıyla ilgili bir kez daha kameralar karşısına geçen Ekrem İmamoğlu, “Mazbatamızı talep ediyoruz” dedi. Erdoğan ve Bahçeli’yi sürece katkı sunmaya çağıran İmamoğlu, “İBB’de bu süreçte neler olabileceğine dair somut tespitlerimiz var” iddiasında bulundu.İlişkili Haberler

  • YSK Başkanı Güven’den açıklama
  • İstanbul’da geçersiz oylar sayılıyor (O ilçeler hangileri?)
  • Yerel seçim sonuçlarına yekün 42 ilde itiraz

Kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu izah yaptı.

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Başka kavramlar sürecin içine iç edilmeye çalışıldı. Biz bu şehrin yönetimine talibiz dedik. Israrla sorun diğer boyuta evrilmek istendi. Çok net anlatım edeyim, biz hak istiyoruz. Biz 16 milyon insanın vicdanının, oylarıyla birlikte YSK’nın açıkladığı oylarla birlikte belli olan seçilmiş olduğumun sonucuyla birlikte mazbatamızı talep ediyoruz. YSK’yı göreve çağrı ediyorum. 

Türkiye en güvenilir seçim mevzuatına sahiptir, en güvenilir ülkedir diyen hükümet adına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına izah yapan beyanatları tek tek sıralayabilirim. Ne oldu da bir anda bu seçim Türkiye’nin en şaibeli seçimidir diyebilecek noktaya gelindi? İBB seçiminde parti teşkilatı başarısız olmuş olabilir, yöneticiler birbirini suçluyor olabilir. 

Bu hesaplaşmayı bizim üzerimizden yapmaya çalışıyorlar. İstanbul halkını bu sürece iç etmeye çalışıyorlar. İşin içine terör örgütlerini katıp vesaire vesaire yapabilirler. Yapmasınlar. Kendi iç hesaplaşmalarına bu ülkenin mahalli seçimini 16 milyonluk İstanbul’u iç etmesinler. Dünya bizi takip ediyor. 3-5 kiş sanki elinden oyuncağı alınmış gibi davranarak iç hesaplaşmaları üzerinden Türkiye’nin itibarını zedelemesinler.

Kurulan cümleleri, Whatsapp mesajlarını kamuoyu görüyor, algı oluşturmak istiyorlar. 16 milyon insana saygısızlıktır. Ben burada sadece bana verilen oyları savunmuyorum. Sadece CHP’lilere ve bana oy verenlere sesleniyorum. AK Partili hemşerilerimin vicdanına sesleniyorum. Biz bu şehirde seçimin kaybedeni yok diye en başta söyledik. Bugün aynı yaklaşımımız devam etmektedir. 

“SOMUT TESPİTLERİMİZ VAR”

Bir diğer ebat vakit kazanıyor olabilir. İstanbul’un kaybedecek tek bir dakikası yok. İBB içerisinde bu süreçte neler olabileceğine dair duyumlar var. Somut tespitlerimiz var. İptal edemedikleri bazı dijital verilerin iptal edilmesi için nasıl destek verdiklerini de biliyoruz. Bu birkaç gün içerisinde İspark’ta neler olduğunu da biliyoruz. Personelin nasıl baskı altında tutulduğunu da biliyoruz. Kendilerini ezdirmesinler. Personel menfi işlere ruhsat vermesin. Bu vakit kaybının da olmamasını diliyoruz. 

Seçimde hiç mi hata olmaz? Bizde de onlarcası var. Örneğin Bakırköy’de CHP’nin oy oranı 177. YSK’da 1 olarak gösterilmiş. Hala düzeltilmemiş bir evrak. Biz de düzeltildiği gibi rakibimiz adına düzeltilenler de var. Bunlar var, olacak. Ama sürece etki etmediği ortadadır. 

İSTANBUL SEÇİMLERİNDE SON DURUM

O sandıklarda görevliler var. Şerh koyulanlar var. Genel üzerinden yapılan hareketler soyut kavramlardır. İstanbul’a hususi baskı altında karar alınırsa bu cemiyet vicdanında kabul görmez. Sürecin güvencesi YSK’dır. YSK karar ve uygulamalarında geçmişteki içtihatlarına sadık kalsın. 16 milyon insan adına takip ediyoruz. 

“ŞAİBE YARATMAK DAHA BÜYÜK SIKINTI OLUŞTURUR”

Bir ilçenin seçimi yapılmış. Büyükçekmece’de 68 oy geçersiz oylardan çıkmış, 25 oy bizim adımıza çıkmış. Diğer ilçede bizim lehimize de çıkabilir. Güvensiz ortamlarda insanların kafalarında şaibe yaratarak daha aka sıkıntılar olmaması için bu çağrıyı yapıyorum. Bir an evvel yetkimizi bize verin. İstanbul’un vakit kaybına uğramasına sebep olmayın. Süreç devlet adamı hassasiyeti ister. Dünyanın sonu değil, 16 milyon insan mutlu. Söz verdiğim gibi Anıtkabir’i ziyaret etim.

“HADLERİNİ BİLSİNLER”

Toplumun bu huzurunu kabulleniş biçimini yetkili kişiler de anlasın ve gereğini yapsın. Ahlaksızca, hırsızlık gibi terimleri kullanarak insanları yargılamasınlar, hadlerini bilsinler. Bu sürecin en sağlıklı bir şekilde neticelenmesi elzemdir. Acil bir süreçtir. Ben gerektiğinde sıklıkla sizlerle buluştum. Arkadaşlarım sürecin takibinde. Seçim kurullarının önünde arkadaşlarım vazife başında. Ben bir yandan İstanbul ile ilgileniyorum. Bu görevin sağlıklı bir şekilde başlatılması adına dün çağrımı yaptım bugün de yapıyorum.

BAHÇELİ VE ERDOĞAN’A ÇAĞRI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sesleniyorum, tecrübelerine dayanarak bu sürece dair katkılarını çağrı ediyorum. Bahçeli’nin katkı sunmasını bilhassa istirham ediyorum.Ülkemizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aynı şekilde sürece katkı sunmasını bekliyorum. Vicdana sığmayan bu duruma Sayın Erdoğan tarafından da katkı bekliyorum. Kendilerini sürece katkı sunmaya çağrı ediyorum. Bunu hergün hatırlatacağım.

“GELİN ELİMİZİ AYAĞA KALDIRIN”

Birçok seçim yaşanmıştır ama bir fotoğrafı göstermek istiyorum. Yıl 1994… Rahmetli Erbakan o dönemin İstanbul Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve seçimi kazanan Erdoğan’ın elini kaldırıyor. Nereye geldik biz? Hangi dönemde yaşıyoruz. 25 yıl sonra kazananın elini ayağa kaldırmak bu kadar zor mu? Gelin elimizi ayağa kaldırın. Biz de bu cennet vatanın saygın bir vatandaşı olarak gelin belediye başkanlığını en güzel şekilde yapmaya başlayalım. Normalleşelim, çağrım budur hak istiyorum. Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı…”