ataşehir masöz şişli masöz totobo kasa not pdf Türkçe Slow Pop Dinle

Otomerkezi.net'ten Haziran'da  Satış Rekoru!

Ülkemizin ikinci el araç pazarındaki kurumsal markalarından Otomerkezi.net, bünyesine kattığı yeni finansman çözümleri ve kredi destek paketinin de desteğiyle Haziran ayında önemli bir başarıya imza attı...

Otomerkezi.net'ten Haziran'da  Satış Rekoru!

Ülkemizin ikinci el araç pazarındaki kurumsal markalarından Otomerkezi.net, bünyesine kattığı yeni finansman çözümleri ve kredi destek paketinin de desteğiyle Haziran ayında önemli bir başarıya imza attı...

Satış anlamında Mart, Nisan ve Mayıs ayları toplamının 4 katına sadece 1 ayda ulaşan şirketin CEO'su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el oto pazarının son durumu hakkında değerlendirmede bulundu. Karakaş, 181 bin 568 adet ikinci el aracın satıldığı online pazarın, 2019 Haziran ayına göre yüzde 48, geçen aya göreyse yüzde 3 büyüme gösterdiğine değinirken, kredi borçlarını öteleyen ve yeni araç satın almayan filo kiralama şirketlerinin elindeki eski araçları satmayarak ikinci el pazarına yeni araç akışı sağlamadığına, bu sebeple çok satılan modellerde ciddi bir fiyat artışı yaşandığına dikkat çekti. "Bazı modellerde sadece 1 ayda yüzde 40'a varan fiyat artışları oldu. Fiyatlar artık neredeyse her gün etiket değiştirecek duruma geldi. Bu tablo maalesef bizlere 90'lı yılları hatırlatıyor. Sonbahar aylarında fiyatların dengelenmesini öngörüyoruz. Pazar bu yıl 8 milyona ulaşacaktır" dedi.

Otomerkezi.net, yeni finansman çözümleri ve kredi destek paketinin de etkisiyle geçtiğimiz ay, Mart, Nisan ve Mayıs ayları satış adetleri toplamının 4 katına 30 günde ulaştı. 2020 yılında pandemiye karşın istikrarlı büyüme gösteren şirketin CEO'su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el oto pazarının güncel durumu ile ilgili görüşlerini de paylaştı. 181 bin 568 adet satışla Haziran ayında, Mayıs ayına göre yüzde 3, 2019 Haziran ayına göre yüzde 48 büyüme gösteren online ikinci el pazarının Ocak-Haziran döneminde de geçen seneye göre ortalama yüzde 12 artış gösterdiği belirtildi. 

Karakaş, "Sıfır kilometre oto pazarındaki stok sıkıntısı, ikinci
el pazarında fiyatların yükselmesinde tek etken değil. Filo kiralama şirketlerinin elindeki eski araçları satmaması, dolayısıyla ikinci el pazarına akış sağlamaması nedeniyle de fiyatlarda ciddi artışlar söz konusu oldu. Kredi borçlarını erteleyen ve araç yenilemekten vazgeçen filo kiralama şirketleri, kısa vadede hali hazırda nakde ihtiyaç duymuyor. Aynı zamanda kiralamaya olan talebi eldeki araçlarla karşılamak istedikleri için çok satılan Egea, Megane, Clio, Passat gibi modellerde de artışlar yaşanıyor. Artık neredeyse her gün etiket değiştirecek bir tablonun içine girdik. Bazı modellerde 1 ayda tam yüzde 40 artış yaşandı. Bu durum bize 90'lı yılları hatırlatır oldu. Sonbahar aylarında fiyatların bir dengeye oturacağını öngörüyoruz. Pazar bu yıl 8 milyona ulaşacaktır" dedi. 

60 bin oto satıcısından sadece 2 bini yetki belgeli

Son günlerde gündeme gelen araç alım-satımı yetki belgesi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunan Muhammed Ali Karakaş, merdiven altı araç alım satım ticareti yapan ya da komisyonculukla geçinenler sebebiyle ikinci el oto pazarının, kayıt dışı ekonominin en çok bulunduğu sektörlerden birisi olduğunu söyledi ve "Türkiye'de yaklaşık 60 bin adet araç alım-satımı yapan ticarethane var. Bunların 35 bini online mecralarda da sanal mağazası olan firmalar. Fakat 2018'den bu yana sadece 2000'i yetki belgesi aldı. Yani kurumsal, güvenilir, ekspertiz raporu sunabilen ve en önemlisi sattığı aracın arkasında durabilecek sadece 2000 kurum var. İstanbul'da bu rakam sadece 400 adet. İçler acısı bir durum. Gelirin kayıt altına alınmasına katkı sağlayacak yetki belgesi ile vergi ödemekten kaçınanların elde ettiği haksız kazancın da önüne geçilmesini umuyoruz. Artık kurumsallaşmak bir zorunluluk haline geliyor" şeklinde sözlerine devam etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER