ataşehir masöz şişli masöz totobo kasa not pdf Türkçe Slow Pop Dinle

Jeopolitik risklerdeki yükseliş brent petrol fiyatını etkiler mi?

Koronavirüs pandemisinin bir türlü kontrol altına alınamaması, ABD ve Çin arasında devam eden gerilim enerji fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı kursa da Brent petrol boğalarının petrol talebinin yılın geri kalanında yükseleceğine dair beklentileri varil fiyatının 40 $ sev.

Jeopolitik risklerdeki yükseliş brent petrol fiyatını etkiler mi?

Koronavirüs pandemisinin bir türlü kontrol altına alınamaması, ABD ve Çin arasında devam eden gerilim enerji fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı kursa da Brent petrol boğalarının petrol talebinin yılın geri kalanında yükseleceğine dair beklentileri varil fiyatının 40 $ seviyesinin üzerinde tutunmasına yardımcı oluyor. (Alan Yatırım)

Petrol fiyatları OPEC+ koalisyonunun üretimi kısması sonrasında tarihi düşük seviyelerden toparlanırken, yaklaşık olarak Haziran ayının başından bu yana 40 $ seviyelerinde sıkışmış durumda. Petrol fiyatlarının piyasa dinamiklerine ve jeopolitik risklere olan hassasiyeti devam ediyor. Daha önceki Brent petrol analizlerimizde de ifade ettiğimiz üzere kısa ve orta vadede toplam arz miktarı, uzun vadede ise toplam talep belirleyici oluyor.

image001.jpg?_uid=1130000036059053&hid=1

 

Arz ve talep kaynaklı gelişmelerin dışında petrol fiyatlarında jeopolitik riskler de belirleyici oluyor. Daha önce ABD ve İran arasındaki gerilim, Arap Baharı, Libya İç Savaşı petrol fiyatlarında yükselişe sebep olurken, petrol tedarik zincirinin aksamaya uğrayacağı endişeleriyle sert yükselişlere sahne olabiliyor.

Enerji konusunda dışa bağımlılığından kurtulmak isteyen Türkiye başta Doğu Akdeniz olmak üzere  petrol arama ve sondaj faaliyetlerini hızlandırdı. Bu çerçevede Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına yönelik olarak Libya ile Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması imzalandı. Bu anlaşma sonrasında Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyonu bir kez daha yükseltti. Yunanistan kıta sahanlığının gasp edilmeye çalışıldığını öne sürerken Türkiye daha başvuruda bulunduğu yeni ruhsat sahalarının BM’ye bildirilmiş olduğunu, defalarca duyurulan bu sahada egemelik haklarını kullanma konusunda kararlı olduğunu belirtti. Türkiye bu haftanın başında yeniden NAVTEX ilan ederken sondaj ve arama faaliyetlerine iki hafta boyunca devam edileceği duyuruldu. Doğu Akdeniz’deki çalışmaların devam etmesi Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerilimi yeniden tırmandırdı. Diğer taraftan ise dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Libya’da süregelen iç çatışma ortamı petrol fiyatlarının yükseliş için beklediği katalizörü sunabilir. 

Brent petrolün varil fiyatı geride kalan 15 senede oldukça dalgalı bir seyir izledi. 2008 krizi öncesinde 147 $ seviyesine kadar yükselirken pandemi döneminde 15 $ seviyelerine kadar geriledi. ABD ve Çin arasındaki gerilime rağmen enerji piyasasında yaşanan gelişmeler petrol fiyatlarının yukarı yönde ilerlemeye devam edebileceğine işaret ediyor. Ağustos ayı başında 46 $ seviyesine kadar yükselen petrol fiyatları yükselişine destek sağlayacak bir katalizör bekliyor olabilir.

Bununla birlikte yenilebilir enerji ve elektrikli araç sektörünün hızlı gelişmesi, fosil yakıtlarından kaçış eğilimi nedeniyle petrol fiyatları hakkındaki görüşümüz uzun vadede aşağı yönlü hareket edeceği şeklindedir.

 

Kaynak Alan Yatırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER