e-YDS/6 başvuruları başladı! e-YDS İngilizce başvurusu nasıl yapılır? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

e-YDS/6 başvuruları başladı! e-YDS İngilizce başvurusu nasıl yapılır?

Bu haber 29 Mayıs 2019 - 22:23 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

ÖSYM tarafından uygulanacak olan e-YDS/6 sınavı için heyecan dorukta. Sınava alınacak namzet sayısı, e-YDS imtihan binalarının namzet kapasitesi ile sınırlı olacağından bu sınavda kontenjan, Ankara’da 3050, İstanbul’da 432, İzmir’de 112 olacaktır. Imtihan ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların imtihan ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için imtihan ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır. e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri imtihan öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile  deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan evvel tecrübe sınavından yararlanmaları önemlidir. 

E-YDS/6 İNGİLİZCE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-YDS müracaat işlemleri, ÖSYM’nin https://odeme.osym.gov.tr adresinden alınacak.

E-YDS/6 İNGİLİZCE SINAVI NE ZAMAN?

e-YDS 2019/6 İngilizce alanında, 22 Haziran 2019 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak olup imtihan cevaplama süresi 180 dakikadır. Adaylar, saat 13.30’dan sonra imtihan binalarına alınmayacaklardır.

SINAVIN UYGULANMASI

Kimlik ve emniyet kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların, imtihan saatinden en az 1 saat evvel sınava girecekleri binanın önünde amade bulunmaları gerekmektedir. Adaylar imtihan binalarına kimlik kontrolü ve üst aramaları yapılarak alınır. Adaylar, saat 13.30’dan sonra imtihan binalarına alınmazlar. Sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra imtihan salonlarına alınmazlar. Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde aleni olmalıdır.

Adaylar, imtihan salonuna Sınava Giriş Belgeleri ve nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportları denetim edilerek alınır (Pembe/Mavi Kart, KKTC Kimlik Kartı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen “Geçici Kimlik Belgesi” de geçerlidir.) ve dizi numaralarının bulunduğu yerlere oturur. Yerine oturan aday, Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunu sırasının üzerine koyar. Salondaki görevliler ilk iş olarak adayların tek tek kimlik kontrollerini yaparlar. Adaylar imtihan salonunda yerlerine oturduktan sonra web kamerayla kendi fotoğraflarınıçekip sisteme kaydeder ve T.C. Kimlik/Y.U.  Numaralarını sisteme girerler. T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve fotoğraf sistemde namzet tarafından onaylanıp sisteme giriş yapıldıktan sonra bu bilgiler üzerinde herhangi bir değişiklikyapılamaz.

Adayların, fotoğraflarını çekerken önlerine gelen  ekranda yüzlerini belirtilen alanın içerisine istikbal şekilde ayarlamaları ve fotoğrafın cepheden çekilmesine dikkat etmeleri gerekir (Fotoğrafınızı sistemde onaylamadan evvel istediğiniz takdirde “Fotoğrafı Değiştir” butonundan yenileyebilirsiniz.). Adayların ÖSYM’nin Namzet İşlemleri Sistemindeki fotoğrafı ile imtihan salonunda web kamerayla çekeceği fotoğrafları sınavdan sonra eşleştirilir. Fotoğrafları eşleşmeyen adayların sınavı geçersiz sayılır. Adaylar sisteme giriş yaptıktan sonra ekranda istikbal kullanım kılavuzunu imtihan başlamadan evvel dikkatlice incelemelidirler. Adaylar, bu kılavuza ekrandaki “Kullanım Kılavuzu” butonuna tıklayarak ulaşabilirler. Imtihan salonuna zamanında gelmeyen adaylar kesinlikle sınava alınmazlar. Sınavda uygulanacak test, adayların bilgisayar ekranına gelir. Aynı oturumda uygulanacak testte sorular birbirinin tamamen aynıdır ancak, soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevabın yeri değişebilir.

Bu nedenle her adayın yanıt anahtarı da farklıdır. Elektronik soru kitapçıkları namzet sisteme giriş yaptığında sistem tarafından adayın T.C. Kimlik Numarası ile rasgele eşleştirilir. Imtihan başladıktan sonra adayların, sınavın cevaplama süresinin ilk 135 dakikası tamamlanmadan imtihan salonunu terk etmeleri yasaktır. Imtihan sırasında adayların, kısa bir süre için bile olsa imtihan salonundan çıkmaları yasaktır. Bu durumdaki adaylara kesinlikle ruhsat verilmez. Imtihan salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan namzet bir daha imtihan salonuna alınmaz ve sınavın ilk 135 dakikası tamamlanana kadar imtihan binasında bekletilir. Yukarıda belirtilen süre tamamlanmadan imtihan binasından ayrılan adayın sınavı geçersiz sayılır.