E Devletten Deprem riskini öğrenebilirsiniz « Haberkulis.org

SON DAKİKA

E Devletten Deprem riskini öğrenebilirsiniz

Bu haber 20 Mart 2018 - 19:15 'de eklendi ve 7 kez görüntülendi.

TÜRKİYE’NİN ZEMİN YAPISI GÖZ ÜNÜNE ALINDI
AFAD’ın koordinasyonunda ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversiteleri ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlanan yeni haritada Türkiye’nin zemin yapısı göz önüne alındı.

 

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI
Yapılan detaylı araştırma sonucu Türkiye’nin deprem tehlike haritası çıkartıldı ve Resmi Gazete’de yayınlandı.

Vatandaşlar da oturdukları evin deprem analizini E-devletten elde edebilecek. Evinin deprem analizini öğrenmek isteyenler “https://tdth.afad.gov.tr” sitesinden öğrenebilirler. Programda hesaplama sistem tarafından otomatik olarak yapılıyor. Evin bulunduğu bölgede fayın hareketli olup olmadığı, en son ne zaman hasarlı bir deprem meydana geldiği gibi bilgiler yer alıyor.

 

İSTANBUL’DA KIRMIZI ALAN SAYISI ARTTI
Araştırmada elde edilen ilginç bir detay da var. Bu da İstanbul’da kırmızı alanların sayısının artması. Konuyla ilgili açıklama yapan AFAD Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar, “Yeni haritada artık yerel zemin koşulları da dikkate alınıyor. Kadıköy, Çamlıca, Beykoz civarında zemin sağlam, çünkü ana kayalar var zemininde ama biraz daha kuzeye çıkılınca Şile civarında daha dayanıksız zeminler söz konusu. Fay hattıyla beraber zemin koşulları da dikkate alındığı zaman renklerde bazı değişiklikler yaşandı” diye konuştu