Doğal Afet ve Olağanüstü Hal Durumlarında Özel Amaçlı Projelerin Önemi « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Doğal Afet ve Olağanüstü Hal Durumlarında Özel Amaçlı Projelerin Önemi

Bu haber 08 Haziran 2018 - 20:50 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Başta kamu kuruluşları olmak üzere işletmeler, olağanüstü hal durumlarında acil müdahalede bulunabilmek için bazı gereksinimlere ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlar başta, doğal afet, deprem ya da yerinde projeler için mobil çözümleri de beraberinde getirmektedir. Bugünkü yazımızda teknolojinin getirdiği hızlı müdahalenin ve haber almanın vazgeçilmez unsurlarından birisi olan özel amaçlı projelere yer vereceğiz.

 

Özel Amaçlı Projeler Nedir?

Başta deprem, sel, yangın benzeri beklenmedik doğal afetlerde yada planlı olarak tasarlanmış kriz durumlarında olaya hızlı müdahale etmek büyük önem taşımaktadır. Bu müdahalelerden en başta devlet kuruluşları sorumluyken, özel sektöre ait teşebbüsler de duruma destek verebilmektedir. Fakat çoğu zaman devlet hizmetleri kurulu yerleşik birimler tarafından verilmekte olup, kriz durumlarında hizmetin sahaya ulaştırılması güçleşebilmektedir. Bu gibi durumlar için planlanan özel amaçlı mobil projeler, en hızlı ve güvenli yöntemlerle acil müdahalenin yapılabilmesi, kriz merkezinin kurulabilmesi ve verilecek kamu hizmetlerinin koordine edilmesi açısından yüksek öneme sahiptir. Bu bakımdan ele alındığında özel amaçlı projeler aşağıdaki niteliklere sahip olmak zorundadır.

  • Hızlı müdahale edilebilmesi ve bununla bağlantılı olarak verilmek istenen hizmetlerin etkinliğinin sağlanması

  • Mobil projelerin hizmet vereceği bölgedeki güvenliğin sağlanması

  • Birbiriyle bağlantılı hizmetlerin aksamadan sürdürülebilmesi

  • Müdahale gerektiren kriz durumunun özelliğine göre koordine edilmesi

Yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde ve kriz türüne bağlı olarak sahaya hakim olmak amacıyla öncelikli yapılması gereken işlem bölgedeki güvenliğin tesis edilmesinden geçmektedir. Bunun yapılmasındaki temel amaç, mobil hizmetlerin birbiriyle bağlantılı olmasından kaynaklanmakla birlikte, güvenlik açıklarının da önüne geçmektir.

 

Hangi amaca yönelik kullanılırsa kullanılsın, mobil amaçlı projelerin olmazsa olmazı mobil güvenlik araçları tarafından sağlanmaktadır. Çünkü saha emniyeti, verilecek hizmetlerin kalitesini de yakından ilgilendirmektedir. Mobil güvenlik araçları sayesinde hızlı müdahale esnasında bölgenin koruma altına alınması, olağanüstü hal ya da doğal afet durumlarında bölge sakinlerinin güvenlik ihtiyaçlarının sağlanması eksiksiz biçimde yerine getirilebilmektedir.

 

Güvenliğin sağlanabilmesi açısından en çok ihtiyaç duyulan gezici asayiş araçları ve amaca özel üretilen destek ekipmanlarıdır. Güvenliğin hangi kategoride sağlanacağıyla bağlantılı olarak yüksek teknolojiyle üretilen araçlar, güvenlik açısından baskı unsuru olabildiği gibi aynı zamanda bomba imha ekip araçları ve hızlı müdahale donanımlarıyla etkin bir güç unsuru olabilmektedir.