Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’dan S-400 açıklaması « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’dan S-400 açıklaması

Bu haber 03 Nisan 2019 - 21:49 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington’da yaptığı konuşmada, “S-400’ler bitmiş bir anlaşmadır, bundan art adım atmayacağız. ABD kısa süre evvel bir Patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor.” dedi.

Son dakika haberi! Bakan Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında bulunduğu Washington’da Atlantik Konseyi, German Marshall Fund ve Münih Güvenlik Konferansı ortak etkinliği “NATO Birleştirir: İttifak 70 Yaşında” toplantısında konuştu.

Türk-Amerikan ilişkilerine ve 31 Mart’ta Türkiye’de yapılan seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, seçimlerin iki memleket ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi.

ABD ÖRNEĞİNİ VERDİ

Türkiye’deki seçimlerin, demokratik ve adil bir ortamda gerçekleştiğini kaydeden Çavuşoğlu, İstanbul’da oyların yeniden sayıldığını, bunun demokrasilerde normal olduğunu belirterek, son ABD başkanlık seçimlerinde de 4 eyalette oyların yeniden sayıldığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, bazı kentlerde AK Parti’nin kazandığını, bazılarında ise kaybettiğini, ancak geçen Cumhurbaşkanlığı seçimindeki nispet olan yüzde 52 düzeyinde bir desteği koruduklarını anlatım etti.

Bakan Çavuşoğlu, “Sonuçlara baktığınız vakit partimle ikinci parti arasında aka bir ayrım olduğunu görürsünüz. Bu seçimlerde partim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanmıştır.” değerlendirmesini yaptı.

“YEREL SEÇİMLERİN, DİĞER ÜLKELERLE İLİŞKİLERİMİZLE BİR İLGİSİ BULUNMUYOR”

Çavuşoğlu, “Yerel seçimlerin öbür ülkelerle ilişkilerimizle bir ilgisi bulunmamaktadır. Erdoğan, halkı dinliyor ve politikalarımızı buna göre yeniden düzenliyoruz. Biz başta ABD olmak üzere bütün ülkelerle iyi ilişkiler içinde olmak isteriz.” ifadelerini kullandı.

S-400’lerle ilgili bir soruya cevap veren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“S-400’ler bitmiş bir anlaşmadır, bundan art adım atmayacağız. ABD kısa süre evvel bir Patriot önerisi yaptı ancak satış olacağının garantisi bulunmuyor. ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı yakın zamandaki bir telefon görüşmesinde, ABD’nin Patriot’ları Türkiye’ye satmamasının bir hata olduğunu kabul etti. Biz yıllarca bunları alamadık ve bundan ötürü gidip Rusya’dan almamız gerekti. Diğer müttefiklerimizden de almaya çalıştık ancak işe yaramadı. Hava savunma sistemi Türkiye’nin acil bir ihtiyacıdır. Bölgemizde bize bu konuda tehdit oluşturan unsurlar var ve NATO bu açığımızı kapatacak durumda değil.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Batı ile Rusya arasında bir tercihe zorlanamayacağını ve böyle bir yola da girmeyeceğini vurguladı.

Çavuşoğlu, “NATO Genel Sekreteri, herhangi bir aza ülkenin herhangi bir ülkeden herhangi bir sistem alabileceğini aleni bir şekilde anlatım etti. Bu Genel Sekreter Stoltenberg’in aleni ifadesidir.” şeklinde konuştu.

S-400 İLE F-35 ENTEGRASYONU KONUSU

S-400 sistemlerinin NATO sistemleri ile entegre edilmesi gibi bir zorunluluğun bulunmadığını anlatan Çavuşoğlu, “Bu bizim amacımız da değil. Bu sadece bizim kullanacağımız bir savunma sistemi olacak ve herhangi bir NATO sistemine entegre edilmeyecek. Bunu açıkça anlatım ettik. Bu sistem F-35 iç NATO sistemlerini hasım olarak görmeyecektir.” dedi.

Çavuşoğlu, S-400’lerin ABD teknolojilerine risk teşkil etmediğini güvence altına almak için ortak bir teknik çalışma grubu kurma teklifinde bulunduklarını da hatırlattı.

ABD yönetiminin, son günlerde Türk F-35’lerine yönelik adımlarının, Türkiye’nin S-400 alımını etkileyip etkilemeyeceğine yönelik bir soruya Çavuşoğlu, şu yanıtı verdi:

“F-35 programı kapsamlı bir programdır ve biz bu programın bir parçasıyız. Bu F-35 uçağının birçok parçasını üretiyoruz. Halihazırda 1,2 milyar dolar ödeme yapmışız. öbür bir 2,3 milyar dolar da yolda. Programa katılımcı memleket olarak üzerine düşen her şeyi yapmıştır. Dolayısıyla bu fazla kapsamlı bir programdır. ABD’nin Türkiye iç NATO müttefiklerine yaptığı öbür askeri satışlar gibi bir şey değildir. Biz programın parçasıyız. Bu kadar kolay olmamalıdır.”

ABD’nin atabileceği bütün adımlara karşın Türkiye’nin S-400 alımının sebep kıymetli olduğuna ve Türk halkı için bunu nasıl anlamlandırdığına yönelik bir soruya cevap veren Çavuşoğlu, Türk halkının, bölgedeki tehditleri ve Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarının farkında olduğunu ve Türkiye’nin S-400 alımını oldukça iyi anladığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, “Biz barışçıl bir bölgede yaşamıyoruz. Bütün sorunlar ortasında, NATO’nun karşılaştığı bütün sınamaların ön cephesinde yer alıyoruz. Terörizmden düzensiz göçmenlere kadar Türkiye’ye baktığınızda Karabağ, Gürcistan, Kırım, Kıbrıs gibi pek fazla mesele bizim bölgemizde yer alıyor.” dedi.

Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarının yüzde 70’ine yakınını kendi imkanları ile ürettiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, Türk savunma sanayisinin giderek iyileştiğine dikkati çekti.

Burada, Türkiye’nin ABD ile F-35 konusunda görüşmelere devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, tıpkı Suriye’den çekilme kararı gibi F-35 konusunda da ABD’nin farklı kurumlarından farklı açıklamalar geldiğini ve vakit vakit bu açıklamaların, birbiri ile çeliştiğini anlatım etti.

ABD’nin eski yönetimlerinin Türkiye’ye Patriot sistemi satmadığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Trump kendisi, bir telefon görüşmesinde ABD yönetimlerinin Türkiye’ye Patriot satmamasının hata olduğunu kabul etti ve (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan’a bu mevzu, bahis ile ilgileneceğini söyledi.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, bir soru üzerine, Trump’ın, hem ABD ile Türkiye arasındaki F-35 konusunu hem de S-400 konusunu halledeceğine yönelik laf verdiğini dile getirdi.

“NET BİR STRATEJİ YOK, SORUN DA ZATEN BU”

Suriye’deki iç savaşa ve ABD’nin bu ülkeden çekilme kararına yönelik sorulara da cevap veren Çavuşoğlu, ABD’nin YPG/PKK ile angajmanını sonlandırmasını istediklerine ancak Washington yönetiminin halen bu terör örgütü ile ilişkilerini sürdürdüğüne dikkati çekti.

ABD’nin YPG’yle ilişkisini devam ettirmesinin yanı dizi iki memleket arasında imzalanan ve YPG/PKK’nın Münbiç’ten çıkarılmasını ön gören Münbiç yol haritasının halen tamamlanmadığına işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin ABD ile, Suriye’den çekilmesi ve oralarda güvenli bölge kurulması konusunda koordinasyon kurduğunu belirtti.

“ABD’nin Suriye politikasının ne olduğunu biliyor musunuz?” şeklinde bir soruya Bakan Çavuşoğlu, “Hayır bilmiyorum. Zaten mesele da bu.” yanıtını verdi.

ABD’nin iç işlerine yönelik yorum yapmak istemediğini anlatım eden Çavuşoğlu, “(Suriye’ye yönelik) Dışişleri, Savunma Bakanlığı, sahadaki asker, CENTCOM vesaire gibi ABD’nin farklı kurumlarından farklı açıklamalar geliyor. Hepsinin farklı pozisyonları var ve net bir strateji yok. Mesele da bu.” dedi

“TÜRKİYE, NATO’NUN ÇİFT YOL POLİTİKASINI DESTEKLİYOR”

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere yönelik soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, “Türkiye, NATO’nun Rusya’ya yönelik diyalog ve caydırıcılık, yani çift yol politikasını destekliyor. Bakan toplantılarında bazı aza ülkelerin daha fazla caydırıcılıktan, bazılarının ise daha fazla diyalogdan yana olduğunu görüyorum.” diye konuştu.

Türkiye’nin Rusya ile diyalog ve ikili ticari ilişkilerini artırdığını belirten Çavuşoğlu, Rusya’nın da bölgedeki ülkelerden biri olduğunun ve komşu bir memleket olarak Türkiye’nin Rusya ile çalışması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin Suriye konusunda da Rusya ile çalıştığını söyleyen Çavuşoğlu, bunların sonuçlarının ortada olduğunu ve Astana sürecinin oldukça yararlı olduğunu vurguladı.

Ankara ile Moskova arasında bazı düşünce ayrılıklarının da bulunduğunu anlatan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Rusya ile her konuda aynı fikirde değiliz. Örneğin, Karadeniz’deki saldırganlıkları, Kırım’ın kanun dışı ilhakını tanımıyoruz. Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Aynı zamanda Suriye’de de birçok konuda anlaşmıyoruz. Bazı alanlarda beraber çalıştık ama birçok alanda da mutabık değiliz.”

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımının NATO’yu tehdit etmeyeceğini yineleyen Çavuşoğlu, Rusya’dan bu sistemlerin almasının, Türkiye’nin NATO ittifakının altını oyması anlamına gelmediğini anlatım etti.

Türkiye’nin müttefik ülkelerden uzaklaşmadığını belirten Çavuşoğlu, ABD Kongresinin Rusya ile S-400 anlaşmasına yönelik yaptırım tehditlerine yönelik ise “Rusya ile diğer müttefiklerimiz arasında bir tercihte bulunmuyoruz.” dedi.

Son zamanlarda ABD Senatosuna sunulan ve Türkiye’ye F-35 transferinin durdurulmasını öngören kanun tasarısına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, “(Yasanın geçmesi) Bizim ikili ilişkilerimizde fazla fena etkisi olacaktır ki bunu istemiyoruz. Bu yüzden, Amerikan Kongresine Türkiye’nin sebep S-400 alması gerektiğini, F-35 programının sebep mühim olduğunu ve Türkiye’nin de bu programın parçası olduğunu anlatmak, hem Türkiye olarak bizim hem de Amerikan yönetiminin sorumluluğudur.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE BATI İLE RUSYA ARASINDA TERCİHE ZORLANAMAZ”

Türkiye’nin müstakil ve egemen bir memleket olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye, Rusya ile diğer bir memleket arasında tercih yapmak zorunda değil. Biz Rusya ile ilişkilerimizi diğer bir memleket ile ilişkilerimize alternatif olarak görmüyoruz. Ne Rusya ne de Batı, bizi birini tercih etmeye zorlayabilir. Ukrayna’da oldu. Bakın ne oldu? O gün Ukrayna’nın aldığı karar ne olursa olsun netice daha iyi olmayacaktı. Çünkü Batı, Ukrayna’ya sadece kendilerini tercih etmelerini istedi, Rusya da kendilerini. Türkiye ne Rusya ne de Batı tarafından bu duruma zorlanabilir.”

Ukrayna ile ilgili yorumlarına açıklık getiren Çavuşoğlu, Ukrayna’daki durumun Ukrayna’nın hatası olmadığını, Batı ile Rusya’nın ülkeyi tercihe zorlamasının hata olduğunu kaydetti.