Devlet Bahçeli: Umut Verici! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Devlet Bahçeli: Umut Verici!

Bu haber 06 Haziran 2019 - 16:36 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Yargı Reformu Strateji Belgesi”ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, belgenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığını ve kamuoyuyla paylaşıldığını anımsatarak MHP’nin bu süreci dikkatle takip ettiğini aktardı.

Yargı Reformu Strateji Programı’nın 2 esas perspektif, 9 amaç, 63 hedef, 256 faaliyeti baz ve esas aldığını belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin uygulama safhasında hak ve hukuk alanında mühim bir reformun hazırlanmış olması ümit ve memnuniyet verici bulunmuştur. MHP, geciken adaletin hak olmadığı gerçeğinden hareketle adil ve hızlı yargılamanın sağlanması gerektiğini uzun bir süredir vurgulamaktadır. Gerek parti programımızda, gerekse de seçim beyannamelerimizde ana hedeflerimizden birisi olarak vatandaşlarımızın adalete olan güvenlerinin temin edilmesi olduğu aleni bir gerçektir. Bu itibarla Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde itimat veren ve erişilebilir bir hak vizyonu amacını fazla kıymetli gördüğümüzü herkesin bilmesinde fayda vardır.”

Bahçeli, sağlam teminatlara bağlanmış bir yargı bağımsızlığının demokratik rejim için hayati önemde olduğuna işaret ederek “Hakim ve savcıların liyakat ve vicdan sahibi olmalarıyla kanaat adaletinin tesisi, yargıya olan güveni şüphe yok ki güçlendirecek, hak ile haklı arasındaki muhtemele ve çeşitli uçurumu kapatacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Adaletin esas hak ve özgürlüklerin güvencesi olmakla beraber devletin temeli, ulusal varlığın harcı olduğunu vurgulayan Bahçeli, bu esas korunduğu müddetçe ulusal birlik ve dayanışma ruhunun zayıf düşmeyeceğini, zedelenmeye maruz kalmayacağını belirtti.

Bahçeli, şöyle devam etti:

“Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde, bütün kurumların mülkiyet hakkına, seyahat hürriyetine, anlatım özgürlüğüne ve özgürlükleri kısıtlayan bütün uygulamalara karşı duyarlı olacaklarının irade beyanı ve bunun sağlanacağının ifadesi fazla isabetli bir hedeftir. Ayrıca insan odaklı hizmet, hak ve özgürlüklerin daha etkin korunması, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının geliştirilmesi, hukuk güvenliğinin güçlendirilmesi, adalete erişimin kolaylaştırılması, makul sürede yargıla(n)ma hakkının gözetilmesi ve yargıya güvenin artırılması kapsamında belirlenen ilkelerin bizim de geçmişten bugüne savunduğumuz, üzerinde durduğumuz konular arasında olduğu aşikardır.”

Demokrasinin kalıcılığının anlatım özgürlüğüyle bire bir bağlantılı olduğunun altını çizen Bahçeli, MHP’nin yaklaşımının da bu olduğunu anlatım etti.

Hak ve özgürlüklerle hak sisteminin işleyişi arasındaki sağlıklı ve dengeli irtibat ve illiyet bağının aynı zamanda toplumsal huzur ve iç sulh ortamı için vazgeçilmez önemde olduğunu aktaran Bahçeli, şunları kaydetti:

“Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde bunun iyi niyet ve samimiyetle gözetilmiş olması aka bir gelişmedir. Yargıç ve savcılar için coğrafi teminat getirilecek olması, aynı zamanda yargıç ve savcıların istekleri dışında çalıştıkları yerlerden tayin edilemeyeceklerinin belirlenmesi doğru ve yerinde bir tedbirdir. Devlet hukuk demektir. Kaldı ki Türkiye bir hukuk devletidir. Hak hem Türk devlet geleneğinin alameti farikası hem de ulusal bekanın nişanesidir. Hak arama yollarının aleni olması etkin, objektif, verimli çalışan bir hukuk ve hak sistemiyle olası olacaktır. Hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin kararlılıkla icrası, hukukun esas ilkelerinden ve adaletin ruhundan hiçbir koşul altında ödün verilmemesi başlıca dileğimiz ve temennimizdir. MHP milletimizin huzuru ve hukuk güvenliği için alınacak her karara, yapılacak her reforma destek verecek, katkı sağlayacaktır. Hak varsa ahlak vardır, bu sayede ulusal anılar parlak bir atiye mutlaka taşınacaktır. Ulusal vicdan adaletle yaşayacak, adil ve hakkaniyetli bir yargı uygulamasıyla hak duygusu kök salacak, böylelikle ülkemizin mutlak ve müessir gücü haline gelecektir.”