Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Saral’dan İstanbul açıklaması « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Saral’dan İstanbul açıklaması

Bu haber 08 Nisan 2019 - 13:36 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Ankara ve İstanbul seçimleriyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral, “Kelimelerle anlaşmak zor olsa da rakamlarla anlaşmak kolaydır çünkü ‘sıfır’ evrensel bir kabul noktasıdır. Bu zaviyede Türkiye genelinde yüzde 37 oy almış bir ittifakın, Ankara, Mersin, Adana, Antalya gibi aka şehirleri kazanması ve İstanbul’da da Türkiye genelinde yüzde 52 oy almış Cumhur İttifakı’yla baş kafaya olması us ve mantık ölçüleri ile açıklama edilebilir bir vaziyet değildir. Bu cümleden olmak üzere; İstanbul’un ilçelerinde yaklaşık 1 milyon 800 bin oy almış CHP, nasıl olur da Büyükşehirde 4 milyondan çok reyle yüzde 49 nisabına ulaşmış olur?” dedi. 

Saral, sözlerine şöyle devam etti: 

“Bu soru işaretini rakamlarla biraz daha koyulaştırmak gerekirse; kazandığı 24 ilçede AK Parti’nin aldığı oy toplamı; 3 milyon 964 bin 799 iken kazandığı 14 ilçede CHP’nin aldığı oy toplamı 1 milyon 747 bin 96’dır. Buna karşın büyükşehirde Binali Yıldırım’a 4 milyon 146 bin 42, Ekrem İmamoğlu’na ise 4 milyon 169 bin 987 oy çıkmıştır. Bu görünüm karşısında cemiyet idrakinin, mantık ve matematik esasları çerçevesinde istidlale kavuşturularak, idraklerde oluşan istifhamın giderilmesi gerekir.” 

“Siyaset kurumu ulusal vicdana karşı sorumludur. Bu mesuliyet mantığa, matematiğe, usule ve hukuka karşı sorumluluktur” diyen Saral, “Bu noktada CHP’nin ‘odunumun parası’ çığırtkanlığı ile usul ve mantığı sağır etme çabası, İstanbul’da seçim sonuçlarına dair kuşku ve istifhamı biraz daha koyulaştırmaktadır. Şahsen ben, CHP’li yetkililere ve bilhassa de Sayın İmamoğlu’na mantığa ve usule karşı mesuliyet almayı telkin ediyorum. Us makulde tecelli eder; herkesi ve her kesimi us ve sağ duyu çerçevesinde makule çağrı ediyorum. Makul olan hukuka ve usule saygıdır; bu saygı sürecin sükunetle takip edilmesidir” diye konuştu