Cumhur İttifakı’nda ‘kazan-kazan’ modeli « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Cumhur İttifakı’nda ‘kazan-kazan’ modeli

Bu haber 29 Kasım 2018 - 11:57 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi.

AK Parti ile MHP arasında mahalli yönetimlere ilişkin yapılacak olan ittifakın detayları netleşmeye başladı. Mahalli seçimlerden aka zaferle çıkmak isteyen AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı kapsamında temaslarını sürdürüyor. AK Parti’den Umumi Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki ile MHP’den Umumi Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz iller üzerinde çalışma yapıyor.
Edinilen bilgiye göre AK Parti, Adana, Mersin ve Osmaniye gibi bazı büyükşehir belediyelerini MHP’ye bırakacak, ittifak yapılan illerin ilçelerinde ise hangi parti güçlüyse o partinin adayına destek verilecek, öbür parti namzet çıkarmayacak. O iller arasında MHP Umumi Başkanı Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye, Adana ve Mersin gibi iller yer alıyor.

AK Parti ile MHP ayrıca CHP’nin HDP, İyi Parti ve Saadet Partisi ile ittifak yapmayı planladığı illere yönelikde birlikteliklerini sürdürecek. Buna yeni ittifaklar açıklanmaya adaylar belli olmaya başlayınca her iki parti bir araya gelerek bu illerde de Cumhur İttifakı’nı sürdürecek. O ilde hangi partisi güçlüyse öbür parti namzet çıkarmayacak ve o adaya destek verecek.
AK Parti ile MHP’nin ittifak yapacağı illerde belediye meclis üyeliklerinde her iki partinin birbirine çalım yapması bekleniyor. Mevcut Seçim Kanunu değişiklik yapılmadığı için umumi seçimlerde olduğu gibi bir partinin diğer bir partinin sıralarından namzet gösterilmesine ruhsat vermiyor. Bu nedenle her iki partinin belediye meclis üyeliklerinde ve il umumi meclisi üyeliklerinde birbirlerinin sıralarından namzet gösterebileceği belirtiliyor.