Çocuklarınızı dijital oyun bağımlılığından koruyacak 5 Yöntem!! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Çocuklarınızı dijital oyun bağımlılığından koruyacak 5 Yöntem!!

Bu haber 20 Nisan 2019 - 16:09 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında olan akıllı telefon, tablet ve bilgisayarları çocukların kontrolsüzce kullanması bağımlılığa yol açıyor. Özellikle 12-15 ıslak arası çocukların sosyal ve psikolojik yönden menfi etkileyen şiddet içerikli dijital oyunlar, ödül-ceza sistemini bozarak sosyal zekaya da ziyan veriyor.İlişkili Haberler

  • Sanal tehlike: Oyun bağımlılığı
  • Oyun bağımlılığı ‘akıl hastalığı’ olarak kabul edilecek
  • Bakanlık Mavi Balina ve Momo için harekete geçti
  • Momo nasıl ortaya çıktı? (Çocukları Momo’dan korumak için ne yapmalı?)

Oyun bağımlılığının menfi sonuçlarıyla mücadele edebilmek için ailelere mühim görevler düştüğünü vurgulayan Memorial Kayseri Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Şaban Karayağız, son dönemde çocuklar arasında yayılan dijital oyun bağımlılığı ile ilgili bilgi verdi ve ailelere şu uyarılarda bulundu:

“Son yıllarda dijital oyun sektöründeki gelişmeler sonucunda teknoloji bağımlılığı çocuklar arasında artmaktadır. Sıklıkla ergenlik döneminde gözlenen ve akademik başarıyı etkileyen bu yeni bağımlılık türü, son 20 yıldır inceleme alanı olarak belirlenmiştir. İnternetin kontrolsüz kullanımıyla ortaya çıkan teknoloji bağımlılığı, çocukları ve gençleri yalnızlaştırarak asosyal bireyler haline getirmiştir. Öte yandan, Amerikan Tıp Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre, gençlerin % 90’ı dijital oyun oynamakta ve bunların % 15’inin oyun bağımlısı olduğu tahmin edilmektedir.

ÖDÜL-CEZA SİSTEMİNİ BOZUYOR

Türkiye’de 12-15 ıslak arasındaki çocuklarda alışkanlık ve bağımlılık haline gelen dijital oyunlar, beyindeki ödül-ceza sistemini de bozmaktadır. Özellikle online oynanan dijital oyunlara bağımlı hale gelen çocuklarda internetsiz kalma korkusu (netlessfobia) davranışsal arıza haline gelmiştir. Çocuk çağında zekanın sadece genetik faktörlere bağlı olarak gelişmediği, ebeveyn ve babanın tutum ve davranışlarıyla sosyal çevrenin etkisi zeka gelişiminde mühim bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bunun için akıllı telefon, tablet ve PC’leri çocukların kontrolsüzce uzun süre kullanması çocukluk döneminde sosyal zekayı menfi etkilenmektedir.

ÇOCUĞUN BAĞIMLI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

– Çocuklarda oyun oynama süresini denetim edememe nedeniyle öbür etkinliklere karşı alaka kaybı gözlenebilir bir durumdur. Çocuklar menfi sonuçlarına karşın dijital oyunlardan ırak duramamakta ve zamanla psikolojik yoksunluk hissetmektedir.

–  Dijital oyunların psikososyal ve davranışsal problemler ile ilişkisini ortaya koyan pek fazla çalışmada, normal oyuncuyken bağımlı hale gelen çocuklarda depresyon, anksiyete, sosyal fobi geliştiği ve mektep performansının menfi etkilendiği belirlenmiştir.

– Özellikle şiddet içeren oyunları uzun süre oynayan çocuklarda şiddete karşı duyarsızlaşma/düşük empati ve yardımsever davranışlarda azalma gözlenmektedir.

KURALLAR KOYULMALI KARARLI OLUNMALI!

1. Çocuklar dijital oyunlardan ırak tutulamıyorsa, hangi çeşit oyunları ne kadar ve günün hangi saatinde oynayabileceği konusunda kesinlikle kurallar konulmalıdır. Aileler bu kuralları uygulama noktasında kararlı olmalıdır.

2. Oyunların içeriği bilinmeli, şiddet içeren unsurlar içeren oyunlar oynatılmamalıdır. Gerektiğinde çocukların internete girdiği sürede uzaktan erişimle denetim sağlanmalıdır. Yaşlarına uygun, eğlendirirken eğiten oyunlar seçmeleri konusunda çocuklar yönlendirilmelidir.

3. Oyunun içeriği müsait olsa bile süre ve hangi saatte oynayacağı konusunda hudut konulmalıdır. Oyunların içeriği konusunda çocukla konuşulmalı gerçek-sanal ilişkisi anlatılmalıdır.

4. Oyun aile bireylerinin olduğu odada denetim altında oynatılmalıdır. Yalnız çocukların oynaması engellenmeli, aile bireylerinin ortaklaşa oynayabileceği oyunlar tercih edilmelidir. Bunun için masa üstü bilgisayarlar döşek odalarına konulmamalıdır.

5. Yaşına ve zekasına müsait eğitici ve öğretici oyunlar, ödev ve aş sonrasında mükafat olarak oynatılabilir.

Tüm bu uygulamalar yeterli olmadığında mutlaka bu konuda uzman bir psikiyatrist veya alanda gelişim psikolojisinde eğitim almış psikologlardan yardım alınması gerekir. Bireysel terapiler, aile danışmanlığı ve oyun terapileri bağımlılığın azalmasına muavin olmakta ve yeniden ortaya çıkma ihtimalini de düşürmektedir.”