Anasayfa / Güncel / Cilt Analizi

Cilt Analizi

Cilt, oldukça komplike bir organdır. Tüm vücudu kaplamakta, koruma işlevi görmektedir. Bununla birlikte bedenin hareketlerine ayak uydurmaya çalışırken, diğer yandan zararlı ve zorlayıcı çevresel etmenlere karşı koymaya çalışmaktadır. Bu durum cildin durumunu etkileyebilecek onlarca komplikasyon oluşturmaktadır. Bu komplikasyonların bir kısmı cilde zarar vermekte ve çeşitli tedavilere gereksinim duyulmasını sağlamaktadır. Ancak çeşitli tedaviler ve bu tedavilerin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Hangi tedavinin hangi yönteminin uygulanacağına karar vermek ise başarılı ve verimli bir tedavi süreci için en önemli aşamadır. Bu kararların verilmesi adına cildin durumunun tam olarak nasıl olunduğunun bilinmesi elzemdir. Bu ihtiyaçla, cildin durumunun analiz edilmesini amaçlayan bir yol geliştirmiştir. Buna cilt analizi denilmektedir.

 

Cilt Analizinin Yapılma Şekli

 

Profesyonel anlamda cilt analizi ihtiyaç duyulan tedavi ve yöntemi için gereklidir. Aynı zamanda cilt analizi, tedavi sırasında ve sonrasında işlerin nasıl ilerlediğini kontrol etmek amacıyla da uygulanmaktadır. Cilt analizi teknolojiden yararlanarak gerçekleştirilmektedir. Cilt analizinin yapılacağı cihaz kullanılarak cildin analizi yapılır. Analiz sonuçları bilgisayara yönlendirilir. Bilgisayara giden farklı sonuçlar, cilde dair çeşitli soruları cevaplamaktadır. Aynı cilde farklı maddelerin yoğunluk seviyeleri üzerinden yapılan cilt analizi kişinin cildinin durumu hakkında doktora değerli bilgiler sağlamaktadır.

 

Cilt Analizinin Gösterdikleri

 

Cilt analizi belli başlı ve önemli cilt durumlarına ilişkin soruları rahatlıkla yanıtlayabilmektedir. Öncelikle kişinin cildinin tipi belirlenir. Cilt tipi kişinin cildinin kuru mu yağlı mı karma mı olduğunu göstermektedir. Diğer yandan cilt analizi ile siyah nokta ve aknelerin tam olarak yerleri ile birlikte durumları saptanabilmektedir. Güneşin zararlı ışınlarının yıllar içerisinde cilde verdiği hasar ile birlikte dehidratasyon ve cildin yaşlılık durumu da analiz ile saptanan diğer durumlardandır. Bunlarla birlikte kişinin dermatolojik bir uygulama görüp görmediği analiz sonuçlarından anlaşılabilir.

 

Gözler önüne serilen diğer bir durum ise kişinin alerjisinin olup olmadığı ve epilasyon yaptırıp yaptırmadığıdır. Analiz sayesinde kişinin sabun kullanma durumu da bulunabilmektedir. Cildin yağlanma durumu da analizle anlaşılabilir. Diğer cevaplanabilen sorular ise duştan sonra veya soğuk havada ciltte pullanma kuruma gerilme oluyor mu, kozmetik kullanılmış mı, kullanıldı ise hangi türleri, cilt bakımı uygulanmakta mı, bu uygulamanın aralıkları nelerdir şeklinde oluşturmaktadır. Tüm bu işlemler 1 dakika civarında kısa bir sürede tamamlanmakta ve soruların tümü cevaplanmaktadır.

 

Cilt Analizinin Kullanıldığı İşlemler

 

Cilt analizleri, cildin durumu hakkında oldukça önemli bilgiler sunmaktadır. Bu bilgiler çeşitli tedavilerde kullanılmaktadır. Bahsedilen tedavilerin başında epilasyon gelmektedir. Hangi epilasyonun yapılacağı, kaç seansa ihtiyaç duyulduğu ve seansların ne kadar süreceği gibi sorular cilt analiziyle cevaplanmaktadır. Analizlerin büyük önem taşıdığı başka bir alan ise inceltme ve selülit işlemleridir. Bu işlemler kendi içerisinde ayrı pek çok dala ayrılmaktadır. Hepsi için kişinin cildinin durumunun bilinmesi önem arz etmektedir.

 

Cilt tedavilerini oluşturan kılcal damar tedavisi, cilt bakımı, peeling, çatlak ile leke tedavileri, ben ile akne tedavileri, cilt bakımı ve terleme tedavileri için kesinlikle ilk adımda uygulanan analizler çok büyük önem taşır. Yaşlanma karşıtı tedaviler çeşitli dolgu işlemlerinden oluşmaktadır ve cildin durumunun farkında olmak son derece önem göstermektedir. Ayak sağlığı işlemlerinde ayak cildinin, topuğun, tırnakların durumu bilinmeksizin nasır, koku, mantar, terleme, varis tedavileri gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

 

Bunlarla birlikte saç ekimi işlemleri kendi içerisinde farklı kombinasyonları ve tedavi yöntemleri bulundurmaktadır. Doğru seçimin yapılması kişinin kafa derisinin durumunu bilmekten geçmektedir. Son olarak ise plastik cerrahi müdahalelerinde cildin durumu bilinmelidir ki, istenilen sonuçlara ulaşılsın.

 

Hakkında bazkriz

Check Also

Yaz Tatili Ne Zaman? Karneler ne zaman alınacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 2018-2019 eğitim öğretim yılının son gününü belirledi. Öğrenciler karnelerini almak için sabırsızlanıyorlar. …

Bir cevap yazın