Chrome kötü amaçlı sitelerdeki reklamları engelleyecek « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Chrome kötü amaçlı sitelerdeki reklamları engelleyecek

Bu haber 29 Kasım 2018 - 12:01 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Google‘ın popüler tarayıcısı olan Chrome yeni özelliklerle güncelleniyor. Tarayıcının 71 kodlu sürümünde bulunacak bir özellik kullanıcıları bezdiren sitelerdeki reklamların tamamını engellemeyi de içeren bir sıra önlem sunuyor.

Chrome kötü amaçlı sitelerdeki reklamları engelleyecek

Aralık ayında kullanıma sunulması beklenen yeni sürüm ile beraber kullanıcıya kötü deneyim yaşatan bu tarz sitelerdeki reklamların tamamı engellenecek. Benzer bir vaziyet siyah listeye alınmış siteler için de geçerli olacak.

Aslında Chrome‘da bu tarz bir engelleme halen uygulanıyor. Ancak bu uygulama daha çok popup tarzı sayfaları engelleme, videoların otomatik oynatmaya başlamasına sınırlama getirme ve yönlendirmeleri kapatma şeklinde uygulanıyor. Bir sonraki aşamada ise sayfadaki tüm reklamlar engellenecek.

Firma daha önce site sahiplerine sunduğu özel bir araç ile reklam ve benzeri içeriklerin bu tarz yönlendirmeleri denetim etmeleri için 30 gün süre vermişti. 

Uygulamaya girecek bu yeniliğin ne kadar başarılı olacağı ve doğru çalışıp çalışmayacağı bilinmiyor. Ancak otomatik sistemlerin kimi yanıldığı ve içeriği düzgün sitelerde bile mesele çıkarabildiğini de hatırlatmak isteriz.

Google Chrome birçok cihazda kullanılamayacakMobil