Cezaevindeki terör isyanı! Ölenler ve Yaralanlar.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Cezaevindeki terör isyanı! Ölenler ve Yaralanlar..

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 20:16 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Orta Asya ülkesi Tacikistan’ın başkenti Duşanbe yakınlarındaki Vahdat Cezaevi’nde gece saatlerinde başkaldırı çıktı.

Resmi açıklamaya göre, başşehir  Duşanbe’nin 15 kilometre doğusunda bulunan Vahdat Cezaevi’nde dün gece çıkan  isyan, Suriye’de terör örgütü DEAŞ saflarında öldürülen eski Tacik komutan Halim  Gulmuradov’un oğlu Behruz Gulmurad ile öbür mahkumlar Fahreddin Gulov,  Mahmadullo Şaripov ve Ruhulla Hasanov tarafından organize edildi.

İsyanda üç gardiyan ve 29 mahkum öldü.

Açıklamada, terör örgütü DEAŞ mensubu olan laf konusu  mahkumların, başkaldırı sırasında 3 gardiyanı ve 5 mahkumu öldürdüğü, bazı mahkumları  yaraladığı ve örgüte mensup 8 mahkumu serbest bıraktığı belirtildi. Cezaevi  sağlık ocağını da ateşe veren isyancıların birkaç gardiyan ve mahkumu rehin  alarak kaçmaya çalıştığı vurgulanan açıklamada, güvenlik güçleri tarafından  düzenlenen operasyonda 24 mahkumun öldürüldüğü, 35’inin yakalandığı anlatım edildi.

Rehinelerin kurtarıldığı vurgulanan açıklamada, cezaevindeki  durumun denetim altına alındığı ve Cumhuriyet Başsavcılığının isyanla ilgili  soruşturma başlattığı kaydedildi.

Uzmanlar, ülkedeki cezaevlerinde mahkumlar arasında aşırıcılığın hızla  yayıldığını dile getiriyor.

Geçen kasım ayında Tacikistan’ın kuzeyindeki Hocand Cezaevi’nde  çıkan isyanda 2 gardiyan ve 25 mahkum hayatını kaybetmişti.