CENTCOM Komutanı McKenzie’den İran açıklaması! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

CENTCOM Komutanı McKenzie’den İran açıklaması!

Bu haber 08 Mayıs 2019 - 21:52 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, “İran rejimi ile bir savaşın peşinde değiliz ama ortaya çıkacak muhtemel bir duruma karşı koyacak şekilde Orta Doğu’da ve dünya çapında esnek ve teyakkuzda olan bir askeri gücümüz var” dedi.İlişkili Haberler

  • ABD’den İran tehdine karşı Ortadoğu’ya tayyare gemisi sevkiyatı açıklaması

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Orta Doğu’da en aka tehdidin İran olduğunu vurgulayarak, “İran rejimiyle bir savaşın peşinde değiliz ama ortaya çıkacak muhtemel bir duruma karşı koyacak şekilde Orta Doğu’da ve dünya çapında esnek ve teyakkuzda olan bir askeri gücümüz var.” dedi.

Orgeneral McKenzie, Washington merkezli Demokrasileri Destekleme Vakfı’nın (FDD) düzenlediği, “Tehditlerin üstesinden gelme: Amerika’nın askeri ve siyasi gücünü yine canladırmak” başlıklı konferansta konuştu. 

KÜRESEL SAVAŞ DÜZENİ

Son 10 yılda askeri çatışmaların doğasında kökten bir değişim yaşandığına dikkati çeken Orgeneral McKenzie, “Bizim içinde olacağımız herhangi bir aka çatışma çok aka ihtimalle bölgesel olmaktan ziyade bölgeler arası olacak. Sadece CENTCOM veya EUCOM (Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı) veya INDO-PACOM’un (Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı) etkinlik alanında değil ani çok bölgesel muharip komutanlığın etkinlik alanını etkileyecek.” diye konuştu. 

ABD’nin askeri gücünü küresel bir strateji ile modernize edip konumlandırması gerektiğinin altını çizen McKenzie, ABD Savunma Bakanlığının, milli savunma öncelikleriyle enlem olarak ordunun küresel bir harp düzenine göre konumlanması üzerine çalıştığını kaydetti. 

ABD’NİN ORTA DOĞU’YA UÇAK GEMİSİ VE BOMBARDIMAN UÇAKLARI GÖNDERMESİ

ABD’nin hafta sonu Orta Doğu’ya Abraham Lincoln tayyare gemisi ve 4 bombardıman uçağını sevk etmesine de değinen McKenzie, bu sevkiyatın, ABD’nin küresel harp düzeninde stratejik kuvvetlerin başarılı bir şekilde ve kısa bir süre içinde bölgeler arasında devinim etme kabiliyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Son günlerde aldıkları gerginliği artıracak istihbarat bilgileri üzerine tayyare gemisiyle bombardıman vazife gücünü bölgeye sevk ettiklerini dile getiren ABD’li general, “İran rejimi ile bir savaşın peşinde değiliz ama ortaya çıkacak muhtemel bir duruma karşı Orta Doğu’da ve dünya çapında esnek ve teyakkuzda olan bir askeri gücümüz var. Uluslararası hukuk kapsamında her yerde etkinlik göstereceğiz.” ifadesini kullandı. 

McKenzie, Orta Doğu’da herhangi bir ülkedeki istikrarsızlığın denetim edilmediği takdirde diğer ülkelere sıçradığının altını çizerek, “İstikrarlı bir Orta Doğu, istikrarlı bir dünyanın temelini oluşturur.” dedi. 

CENTCOM bölgesindeki istikrara yönelik en aka tehdidin, İran rejiminin “kötü niyetli hırsları” olduğunu anlatım eden McKenzie, “Hegemonik hırsları, yanlış davranışları, bize ve bölgedeki ortaklarımıza yönelik tehditleri, yıllardır (İran) rejimin politikalarının değişmeyen unsurları olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu. 

McKenzie, Amerikan yönetiminin, davranışlarını değiştirmesi için Tahran’ı diplomatik ve ekonomik baskı altında tuttuğunu hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“İran rejiminin ordumuzun kapasitesini bildiğini ve buna mühim ölçüde saygı gösterdiğini biliyoruz. Bu iyi bir şey. ABD ile doğrudan bir askeri çatışmaya girmekten kaçınıyorlar ancak bir karmaşa alanında bizimle silahlı çatışmaya girmeden insanlarımıza, menfaatlerimize, arkadaş ve müttefiklerimize saldırma konusunda istekli ve bu kabiliyete sahip olduklarını gösteriyorlar.” 

İran’ın Yemen’e balistik roket kaçırdığını ve bu füzelerin Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) karşı kullanıldığını iddia eden ABDli komutan, Tahran’ın siber saldırılarını da son yıllarda 12 kat artırdığını iddia etti. 

McKenzie, geçen CENTCOM Komutanlığı görevini Orgeneral Joseph Votel’den devralmıştı.